Oscarový herec Geoffrey Rush v sobotu rezignoval na post prezidenta Australské filmové a televizní akademie. Učinil tak poté, co byl obviněn z nevhodného chování, referovala agentura AFP.

Rush, který jakoukoliv vinu odmítá, akademii vedl několik let. "Australská filmová a televizní akademie bere na vědomí rozhodnutí Geoffreyho Rushe dobrovolně odstoupit z funkce prezidenta, toto rozhodnutí přijímá a respektuje ho," uvedla instituce v oficiálním vyjádření.

"Celá situace nás hluboce znepokojuje. Prosazujeme takové řešení, jaké bude na jednu stranu respektovat Geoffreyho práva a presumpci neviny, na stranu druhou ale bude v souladu se správným firemním rozhodováním," stojí také ve vyjádření.

Jak upozornil britský list Guardian, Australská filmová a televizní akademie již v listopadu zpětně odebrala cenu kdysi udělenou americkému producentovi Harveymu Weinsteinovi. Právě obvinění Weinsteina ze sexuálního obtěžování odstartovalo celosvětovou internetovou kampaň dnes známou pod hashtagem #MeToo.

Šestašedesátiletý Rush, jenž žije v Melbourne, se k rezignaci rozhodl poté, co Divadelní společnost v Sydney obdržela stížnost na jeho chování.

Podle agentury AFP byl celý případ popsán pouze termínem "nevhodné chování" a bližší podrobnosti neexistují, neboť stěžovatel či stěžovatelka si přeje zůstat v anonymitě.

Australská média doplňují, že k incidentu došlo mezi roky 2015 a 2016, kdy Rush v sydneyském divadle hrál Shakespearova Krále Leara. Podle australského Daily Telegraphu se někdy v této době nevhodně dotkl herečky. Informaci však není možné ověřit.

V rozhovoru s australským veřejnoprávním rozhlasem a televizí ABC herec řekl, že podrobnosti obvinění nezná.

"Jakmile jsem se ale dozvěděl, že podobné nařčení bylo vzneseno, okamžitě jsem zavolal vedení Divadelní společnosti v Sydney a poprosil jsem je, zda by mi nesdělili podrobnosti. Odmítli to," popsal herec.

"Ptal jsem se také, proč podrobnosti tají a proč nepostupovali tak, jak je v divadle běžné, tedy že by se na mě obrátili prostřednictvím managementu, režiséra, herců či kohokoliv z vedení. Bohužel jsem se odpovědi nedočkal," doplnil herec, který v Divadelní společnosti v Sydney účinkuje pětatřicátým rokem.

Divadelní a filmový režisér Neil Armfield, který s Rushem na inscenaci Krále Leara v Austrálii spolupracoval, uvedl, že nařčení nevěří. "Není správné, stojí na vodě. Absolutně tomu neveřím," řekl Armfield pro ABC.

Rushův právník Nicholas Pullen doplnil, že celá kauza je pro Rushe "hlubokým zklamáním". Litoval také toho, že divadelní společnost v Sydney se rozhodla herce "tímto způsobem očernit a neopodstatněně ublížit jeho pověsti".

Rush roku 1997 získal cenu Oscar za herecký výkon ve filmu Záře, mladší publikum si jej spojuje například s postavou kapitána Barbossy v sáze Piráti z Karibiku.

Roku 2012 Rush vyhrál v anketě Australan roku. Je jedním z mála herců, kteří získali americkou televizní cenu Emmy i divadelní ocenění Tony, dodává agentura AFP. Naposledy na sebe Rush upozornil výkonem v seriálu Génius, který z větší části v Praze natočila společnost National Geographic.