Ve věku 82 let zemřel americký herec Burt Reynolds, známý především snímky Hříšné noci a Vysvobození. Podle světových agentur o tom ve čtvrtek informoval jeho agent. Držitel Zlatého glóbu a ceny Emmy proslul zvláště rolemi v desítkách dobrodružných filmů a komedií. Mezi jeho nejznámější snímky patří dále snímky Polda a bandita, natočený ve třech pokračováních, western 100 pušek a film Bijásek.

Podle amerických médií Reynolds zemřel ve floridské nemocnici po infarktu. Již v minulosti měl problémy ze srdcem a lékaři mu v roce 2010 voperovali bypass.

Jeho neteř Nancy Lee Hessová přes Reynoldsovy zdravotní problémy označila hercův skon za "naprosto neočekávaný".

"Byl to tvrďák. Když si někdo na řece zlomí kostrč a přesto dokončí film, je to tvrďák. A takový on byl," vzpomínala na svého strýce Hessová podle agentury AP.

Reynolds, který jako mnoho dalších hollywoodských herců získával první zkušenosti v divadlech na Broadwayi, se na plátnech poprvé objevil začátkem 60. let. Významnější úspěch zaznamenal až v roce 1972 v thrilleru Johna Boormana Vysvobození, nominovaném na tři Oscary, kde si zahrál mimo jiné s Jonem Voightem. 

Odborníky patrně nejoceňovanější výkon podal ve vedlejší roli filmu Hříšné noci natočeném v roce 1997, za který získal svou jedinou oscarovou nominaci, dále Zlatý glóbus a řadu dalších cen. Podle AP byl však tehdy přesvědčen o svém oscarovém úspěchu a zdrtilo jej, že mu sošku vyfoukl Robin Williams za film Dobrý Will Hunting.

Během více než půlstoletí filmové a televizní kariéry ztvárnil Reynolds přes stovku rolí a objevil se po boku řady slavných kolegů, s mnoha z nich jej pojilo dlouholeté přátelství, mimo jiných s Clintem Eastwoodem. "Vím, že si vždy budeme pamatovat jeho legrační smích, tu uličnickou jiskru v jeho očích a jeho zvláštní smysl pro humor," uvedla na Instagramu herečka Dolly Partonová k fotografii z muzikálové komedie Nejlepší bordýlek v Texasu, v níž si v roce 1982 s Reynoldsem zahrála.

Na skon muže, jehož vizáž podle mnohých komentářů v rolích drsných mužů znamenitě doplňoval jeho knír, reagovala i řada dalších někdejších hereckých kolegů.

"Ukázal cestu, jak se ze sportovce stát nejlépe placeným hercem, a vždy mě inspiroval," zdůraznil na Twitteru fyzickou zdatnost Reynoldse někdejší kulturista a představitel akčních hrdinů Arnold Schwarzenegger.

Vedle herecké profese se Reynolds věnoval i režii či produkci. Hrát však nepřestal do posledních dnů svého života, v současnosti se chystal natáčet s režisérem Quentinem Tarantinem kriminální thriller Once Upon a Time in Hollywood. Podle filmového magazínu Variety měl ale své scény ve filmu, kde účinkují kromě jiných Leonardo di Caprio, Brad Pitt či Al Pacino, natáčet nejdříve na konci září.

Související