Americké snímky Avatar a Smrt čeká všude spolu s britským An Education (Vzdělání) dominují nominacím na britské filmové ceny BAFTA, které byly dnes oznámeny v Londýně. Všechny tři filmy dostaly po osmi nominacích.

BAFTA jsou další ze série filmových cen, které jsou považovány za ukazatele před březnovými Oscary. Nominace na BAFTA do značné míry odrážejí dosavadní mínění kritiků navrhujících filmové ceny ve Spojených státech.

Potvrdily vítězné tažení sci-fi Avatar, snímku o irácké válce Smrt čeká všude, stejně jako komedie Lítám v tom a filmu Hanebný pancharti, které dostaly po šesti nominacích. Sci-fi o návštěvě mimozemšťanů na předměstí Johannesburgu District 9 je nominována v sedmi kategoriích

Nejlepším filmem se stane některý z pětice Avatar, An Education, Smrt čeká všude, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (Precious: založeno na románu Push od Sapphire) a Lítám v tom.

Na nejlepšího režiséra byli navrženi James Cameron (Avatar), Neill Blomkamp (District 9), Lone Scherfigová (An education), Kathryn Bigelowová (Smrt čeká všude) a Quentin Tarantino (Hanebný pancharti).

An Education je snímek situovaný do 60. let, jehož scénář napsal spisovatel Nick Hornby podle pamětí britské novinářky Lynn Barberové. Hornby byl také nominován za scénář.

Překvapení: nezávislý Precious

Dalším překvapením nominací je americký nezávislý film Precious: Based on the Novel Push by Sapphire o analfabetní obézní černošské dívce z newyorského Harlemu, kterou znásilnil otec, trápí ji její matka a která se přesto snaží nepřízně osudu překonávat.

Na nejlepšího herce byl navržen Jeff Bridges za úlohu zatrpklého country zpěváka (Crazy Heart), George Clooney (Lítám v tom), Colin Firth (A Single Man, Svobodný), Jeremy Renner (Smt čeká všude) a Andy Serkis za roli rockového zpěváka Iana Duryho ve filmu Sex & Drugs & Rock & Roll.

O BAFTA pro nejlepší herečku se budou ucházet Carey Mulligan (An Education), Saoirse Ronan (Pevné pouto), Gabourey Sidibe (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire), Meryl Streep (Julie a Julia) a Francouzka Audrey Tatou (Coco Chanel).

Kategorii vedlejší herecký výkon ovládly herečky ze dvou filmů - Lítám v tom (Vera Farmiga a Anna Kendrick) a Nowhere Boy o dětství Johna Lennona (Anne-Marie Duff, která hraje Lennonovu matku, a Kristin Scott Thomas za úlohu jeho tety). Nominace doplňuje Mo´nique z Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

Z neanglických boduje Coco Chanel

Nowhere Boy, který je celovečerním debutem britské výtvarnice Sam Taylor-Wood, je také nominován na nejlepší britský film spolu s An Education, sci-fi Moon, kterou natočil syn Davida Bowieho Duncan Jones, sociálním příběhem Fish Tank a politickou satirou In the Loop.

Na vedlejší mužský herecký výkon byli nominováni Alec Baldwin (Nějak se to komplikuje), Christian McKay (Me and Orson Welles, Já a Orson Welles), Alfred Molina (An Education), Stanley Tucci (Pevné pouto) a Christoph Waltz (Hanebný pancharti).

Na nejlepší neanglicky mluvený film britská filmová akademie navrhla francouzský Coco Chanel, španělský snímek Pedra Almodóvara Rozervaná objetí, švédský upírský horror Ať vejde ten pravý, francouzské vězeňské drama Prorok a Bílou stuhu rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Ceny BAFTA se budou předávat 21. února.

Související