Oficiální program letošního 60. ročníku filmového festivalu Berlinale, včetně seznamu soutěžních snímků, je kompletní.

Na mezinárodní přehlídce, která se uskuteční od 11. do 21. února, se bude o Zlatého medvěda a stříbrné sošky v jednotlivých kategoriích ucházet dvacítka filmů. Oznámili to organizátoři festivalu.

Dohromady se v Berlíně utká o různé ceny 26 soutěžních snímků, z nich 18 bude na festivalu uvedeno ve světové premiéře.

"Narozeninový dort z téměř 400 filmů je upečen. Zapalme 60 svíček," poukázal dnes na jubileum Berlinale jeho ředitel Dieter Kosslick.

Přijede i Banksy

Jedním z magnetů festivalu by měl být hraný dokument Exit Through the Gift Shop, který je filmovým debutem britského tvůrce graffiti Banksyho. Umělec své dílo představil jako "film o muži, který se pokouší natočit film o mně". Snímek je zahrnut v oficiálním programu, ale nebude se ucházet o hlavní ceny.

Banksy se proslavil tím, že jej údajně ještě nikdy nikdo neviděl a že odmítá prozradit svou pravou totožnost. "Banksy bude přítomen, ale nikdo jej pochopitelně neuvidí," řekl dnes Kosslick.

Velkou pozornost by měly letos vyvolat také nejnovější filmy Romana Polanského a Martina Scorseseho nebo čínské historické drama Tchuan Jüan (Odděleně spolu).

Nejnovější počin čínského režiséra Wang Quan'ana, jenž si z německé metropole před třemi lety odvezl sošku Zlatého medvěda za snímek Tchujin sňatek, letošní Berlinale 11. února zahájí a znovu se bude ucházet o sošky medvěda.

Scorsese by měl do Berlína přijet osobně spolu s hercem Leonardem DiCapriem, který v jeho soutěžním filmu Prokletý ostrov hraje. Děj filmu se odvíjí od vyšetřování zmizení vražedkyně z psychiatrické léčebny.

Z Polanského soutěžního filmu The Ghost Writer, který bude mít v německé metropoli světovou premiéru, přijedou osobně herci Ewan McGregor a Pierce Brosnan. Režisér se nedostaví, protože je v domácím vězení ve Švýcarsku. Tam čeká na případné vydání do Spojených států, odkud uprchl v roce 1978 po usvědčení z pohlavního zneužívání nezletilé.

Polanského film má vyprávět příběh vysloužilého britského premiéra (Brosnan), jenž sepisuje paměti s pomocí anonymního pisatele (McGregor).

Významní zástupci z Asie

Po červeném koberci před filmovým palácem u Postupimského náměstí se letos znovu projde zástup filmových hvězd jako jsou Gérard Depardieu, Ben Kingsley nebo Jackie Chan. Účast přislíbila i třiaosmdesátiletá francouzská herečka Jeanne Moreauová známá z filmových klenotů 50. a 60. let Výtah na popraviště, Milenci a Noc.

O tom, kdo si 20. února z Berlína odveze Zlatého medvěda, bude rozhodovat porota v čele s německým režisérem Wernerem Herzogem. Členkou filmové jury bude mimo jiné hollywoodská star Renée Zellweger.

Výrazné zastoupení letos bude mít v Berlíně asijská kinematografie. Zatímco čínský film přehlídku otevře, japonský nesoutěžní snímek Otouto (O jejím bratru) devětasedmdesátiletého režiséra Jodži Jamady ji uzavře.

Představí se i Češi

V Berlíně ani letos nebudou scházet zástupci české kinematografie, i když v hlavní soutěži opět chybí. Svou mezinárodní premiéru si v sekci Panorama odbude novinka režiséra Jana Hřebejka Kawasakiho růže. Mezi deseti mladými hereckými nadějemi, oceňovanými na Berlinale titulem Shooting Star (Hvězda zítřka), bude český herec Kryštof Hádek.

Berlínský festival byl založen v roce 1951 a desítky let se odehrával v Západním Berlíně. Po znovusjednocení metropole se konal po celém městě, ale jeho hlavní část se nyní soustřeďuje v zábavních komplexech, které vyrostly kolem Postupimského náměstí, tedy poblíž někdejší Berlínské zdi.

Braniborská brána, která je symbolem rozdělení i znovusjednocení města, se během letošního festivalu stane dějištěm promítání zrestaurované původní verze slavné filmové sci-fi Metropolis, kterou v roce 1927 natočil německý klasik Fritz Lang.

Související