FILMY PROJEKTU 100

Velká láska (Le grand amour), režie Pierre Étaix, Francie 1969

Dobré srdce (The Good Heart), režie Dagur Kári, Dánsko, Island, USA, Francie, Německo 2009

Erotikon, režie: Gustav Machatý, ČR 1929

Další rok (Another Year), režie Mike Leigh, Velká Británie 2010

Puškvorec (Tatarak), režie Andrzej Wajda, Polsko 2009

Druhá strana mince (Rewers), režie Andrzej Bart, Polsko 2009

Různé podoby lásky a vášně jsou atraktivním tématem Projektu 100, který postupně projde devadesáti kiny různých míst Čech a Moravy. Sedmnáctý ročník bude zahájen 13. ledna v Praze.

"Z hlubin temného vzplanutí duše prosté železničářovy dcery k proradnému záletníkovi v Erotikonu, přes rutinu a stereotyp manželské lásky a snový únik ve Velké lásce, až k podzimu života, který zrcadlí nepřehlednost, zoufalství a marnost lidského počínání v britském filmu Další rok," charakterizoval program umělecký ředitel pořádající Asociace českých filmových klubů (AČFK) Pavel Bednařík.

K předním osobnostem světové kinematografie - Gustavu Machatému, Pierrovi Étaixovi, Andrzeji Wajdovi a Miku Leighovi - přibývají dva nadějné talenty evropské kinematografie – Borys Lankosz a Dagur Kári. Étaixovu Velkou lásku z roku 1969 doplní jeho krátký snímek Všechno nejlepší, za který získal začátkem 60. let Oscara.

Program Projektu 100 není podle předsedkyně AČFK Radany Korené v žádném případě zaměřen jen na filmové intelektuály. "Je to svátek filmu pro ty, kteří mají rádi kvalitní kinematografii a zajímají je i slavná díla minulosti," uvedla. Upozornila právě na slavný Machatého film z roku 1929 Erotikon, patřící mezi nejdůležitější domácí díla němé éry, jehož projekci na některých místech doplní živý hudební doprovod.

Filmoví fanoušci se mohou těšit i na vloni natočené dílo Andrzeje Wajdy nazvané Puškvorec. Hlavní roli si v něm zahrála vynikající polská herečka Krystyna Jandová; účinkuje také v dalším polském snímku Druhá strana mince.

Od poloviny 90. let Projekt 100 uvedl 160 filmů z celého světa – nových titulů i starých klasických děl, které se dnes v kinech už nepromítají. Tato přehlídka projde do konce května například Prahou, Brnem, Ostravou, Plzní, Olomoucí, Zlínem a desítkami dalších měst. Zahájena bude nejúspěšnějším polským filmem posledních let, tragikomedií Druhá strana mince, která vypovídá o životě v tuhém socialismu 50. let.

Podle organizátorů většina uváděných snímků zůstane jako obvykle v distribuci českých kin.

Ukázka z filmu Erotikon

Související