Mimosoutěžní promítání westernu Opravdová kuráž ve čtvrtek večer na vlastní oči viděla na Berlinale jak smetánka v Berlinale Palast při oficiálním zahájení filmového festivalu, tak ostatní diváci o hodinu později ve Friedrichstadtpalastu.

Příliš upovídaný film

Po obrazově smrtící perle Tahle země není pro starý (2007), stoprocentně potrhlé komedii Po přečtení spalte (2008) a lehce přeceněném, ale stále výborném Seriózním muži (2009), je tu „konečně“ něco, co se geniální režisérské dvojici nepovedlo.

Opačný názor na to budou mít zřejmě všichni, kteří milují klasický western, knihy Charlese Portise, ikonickou postavu US maršála Roostera Cogburna (proslavenou Johnem Waynem) a arkansaský dialekt z druhé poloviny 19. století.

Možná i proto stihl film za měsíc a půl od premiéry vydělat v severoamerických kinech 160 milionů dolarů.
Důraz na jazyk a „literárno“ ale není právě to, kvůli čemu si bratři Coeni získali věrné fanoušky v Evropě. Opravdová kuráž je zkrátka příliš literárně upovídaná. Těžko v ní lze najít scénu, ve které by někdo neustále „nemlel pantem“.

Argument, že to byl záměr, se možná hodí pro všechny, kteří Portisovu novelu True Grit měli jako povinnou školní četbu. Ale k lepšímu prožitku v kině to moc nepomůže.

Pohádkově laděný příběh krevní msty čtrnáctiletého děvčete je zvláštně chladným, odosobněným přepisem knihy „v jistých literárních kruzích“ uctívané. Ale proč kvůli tomu musel vzniknout nudný film?

Ani kouzla s kamerou od Rogera Deakinse tentokrát nepomohla; divočinu Nového Mexika už dokázali nasnímat v plnokrevnějších obrazech jiní. A lépe.

Hm, zajímavé

Snad z úcty k režisérům to ale takto naplno na berlínské projekci téměř nikdo neříkal. Na závěr nechyběl „povinný“ potlesk a pak se všichni kroutili: „Hm, zajímavé, ten příběh, a ty herecké výkony...“.

Opravdová kuráž je western tak klasický, až v něm nic coenovského nezbylo. Nevadí, stejně to byl výstřel mimo soutěž.
Hlavní soutěžní sekce Berlinale právě startuje s prvními dvěma „ostrými“ příspěvky. Festival teprve začíná.

Jeff Bridges, který hraje ve filmu Opravdová kuráž, při příchodu na červený koberec 61. ročníku Berlinále

 

Režiséři Joel a Ethan Coenovi (vpravo) při čtvrteční berlínské premiéře svého filmu Opravdová kuráž spolu s herci Jeffem Bridgesem, Joshem Brolinem a Hailee Steinfelovou


Tvůrci filmu Opravdová kuráž pózují fotografum při čtvrtečním uvedení na Berlinale

Související