placebo220x140 ()V rámci světového turné se na koncertě v Praze zastaví britská skupina Placebo. Trojice muzikantů vystoupí v pátek v Malé sportovní hale na Výstavišti. Jako předkapela se představí domácí Ecstasy Of St. Theresa, sdělil ČTK Petr Novák z agentury Interkoncerts, která koncert pořádá. Britská trojka podle něj českému publiku představí materiál ze své prozatím poslední desky Sleeping With Ghosts.
Kapelu založili v roce 1995 kytarista a zpěvák Brian Molko s baskytaristou a klávesistou švédského původu Stefanem Olsdalem. Trio později doplnil bubeník Steven Hewitt.

Po roce kapela vydala své debutové album Placebo. Album se syrovým kytarovým zvukem a texty o sexu a hledání identity udělalo z Placeba hvězdu na britském hudebním nebi.

O dva roky později kapele vyšla deska Without You I'm Nothing. Celkem vydala čtyři alba. Skupina již v Česku vystupovala v dubnu 2001 na koncertě ve Sky Klubu v pražské Brumlovce.

Datum vzniku tohoto britského tria sahá do roku 1995, kdy kapelu zakládají dlouholetí kamarádi Brian a švédský rodák Stefan, o něco později se k nim připojuje i bubeník Steven.

První singl Bruice Pristine vychází na nezávislé značce, kapela začíná aktivně koncertovat a publikem je vřele přijata. Smlouva s velkou společností na sebe nenechá dlouho čekat a trio se upisuje společnosti Hut u kterých vydávají v roce 1996 svojí první dlouhohrající desku.

Celému albu dominuje syrový kytarový zvuk a uhrančivý Molkův vokál. Texty jsou většinou o sexu a Brianových problémech s hledáním identity.

Jejich debut záhy dostává řadu ocenění, a do té doby nevýrazným „britpopem“ sužovaná Anglie má rázem nové hvězdy. S písní Nancy boy vystupují v pořadu Top Of the Pops britské BBC a z celé desky vychází v singlové podobě ještě skladby Come Home, 36 Degrees a Teenage Angst. Kapela se věnuje aktivnímu koncertování a natáčení nového materiálu, který světlo světa spatřil v roce 1998.

Úvodní singl Pure Morning z dlouho očekávané druhé desky Without You I’m Nothing, kterou produkoval Steve Osborne se okamžitě umísťuje na předních příčkách v celé řady hitparád a Placebo si upevňují pozici na výsluní kytarové scény. Jejich talent a osobitý projev neunikne ani pozornosti Davida Bowieho, který je pozve jako hosty na svá evropská vystoupení a nazpívá s nimi novou verzi singlu Without You I´m Nothing.

Před dalším albem ještě přispívají na soundtrack k filmu Velvet Goldmine, kam si je jako výkonný producent vybral Mike Stipe z REM.

Přichází rok 2000 a s ním i nový titul Black Market, jehož vydání předchází skladby Taste In Man a Slave To The Wage, které doprovází velice zajímavě ztvárněné videoklipy. Stále stoupající úspěch, milionové prodeje desek a vyprodaná vystoupení svědčí o kvalitách tohoto tria.

Letošní rok je ve znamení desky Sleeping With Ghosts, kde Placebo zůstávají věrni svému stylu, který obohacují moderními technologiemi. Kritikou i fanoušky kladně přijaté album podporují od března na úspěšném několikaměsíčním turné, které čítá okolo stovky koncertů a zahrnuje i Českou republiku, kam přijíždí již podruhé.

 

 

Související