V osobním zápase s vlastní minulostí našel Jaromír Nohavica zásadní téma pro nové písně. Jeho nyní vydané koncertní album Ikarus má díky tomu řadu silných míst, srovnatelných s Nohavicovými začátky v osmdesátých letech nebo s přelomovým albem Mikymauzoleum z roku 1993.

Jako by tu platilo, co tě nezabije, to tě posílí. A to tím spíš, čím víc se Nohavica vzdaluje od konkrétního k obecnému, čím víc abstrahuje tíži svého životního příběhu.

Zpívá-li Nohavica v adresné úvodní písni Já si to pamatuju o "zasrané StB" - jakkoliv je ten přívlastek přesný - a v jedné rovině s despektem o "zvědavých prdech" novinářích, kteří jeho kauzu propírali, nabíhá si na smeč: Tisk přece tlumočil nalezená fakta. A po svobodném tisku nepochybně kdysi toužil i písničkář šikanovaný socialistickým režimem a vehnaný jím do pasti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.