kiss__192x128_.jpgKiss Prahu navštívili v rámci turné, kterým oslavují už 35. výročí založení kapley. Glamrocková čtveřice vystupující v převlečení za démona, hvězdného chlapce, mimozemšťana a kočku se do Prahy vrátila po devíti letech a celkem v české metropoli vystoupila počtvrté. Za předskokany si Kiss vybrali Cinder Road z Baltimoreu, kteří odehráli skladby ze svého loňského alba Superhuman.

"Jste připraveni na rokenrol?" vítal zpěvák Paul Stanley diváky a poté Kiss spustili světelný park a pyrotechnické efekty přivezených čtrnácti kamiony. V playlistu nechyběly nejznámější skladby jako Rock And Roll All Night, Lick It Up či I Was Made For Lovin' You. Zhruba po dvou hodinách koncert plný ohňů a výbuchů zakončila skladba Detroit Rock City.

Kiss založili v roce 1972 baskytarista a zpěvák Gene Simmons a kytarista a zpěvák Paul Stanley. Ti jediní z původní sestavy v kapele po různých personálních změnách vydrželi a jsou součástí i dnešního kvarteta. Nyní s nimi hrají kytarista Tommy Thrayer a bubeník Eric Singer. Na novém turné se od března Kiss již představili v Austrálii, na Novém Zélandu, v Itálii, Německu, Rakousku, Bulharsku, Řecku, Rusku a ve Skandinávii. Po pražském vystoupení se přesunou do Německa, kde 9. června vystoupí v Berlíně.

Čtveřice pomalovaných hudebníků vyšla od počátků svým fanouškům vstříc chytlavou hudbou - prajednoduchý rokenrol si tu už přes třicet let podává ruku se žvýkačkovým popem. A pohádkově vydělala na všem, co je spojené s nezaměnitelnou image kapely, ať už to jsou obvyklé propagační předměty jako trička a fanouškovské odznaky, nebo ty méně obvyklejší v podobě plastových krabic na oběd, komiksových knih, kondomů a kreditních karet, anebo fančízy nedávno otevřené kavárny ve stylu Kiss.

Líbivost asi není slovo, které se ve spojitosti s Kiss vybaví. Doma v USA jim konzervativní strážci morálky vyčítají vypočítavost a dokonce viní Kiss ze satanismu. I kdyby tomu tak bylo, ďábel v podání Kiss má protestantskou pracovní morálku. "Nikdy jsem se nezfetoval, neopil, v životě jsem nekouřil," prohlašuje Gene Simmons, zakladatel a dodnes vůdčí postava Kiss.

Počátkem osmdesátých let se Kiss rozhodli odložit maškarádu a poněkud zcivilnět, jenomže proč se vzdávat nejsilnější zbraně? Změna nejlépe svědčila právě zpěvákovi Stanleymu, přiznal později Simmons, který se bez démonického líčení cítil poněkud ztracený. Od poloviny devadesátých let jsou tedy Kiss zpátky takoví, jaké si je na penály a školní brašny kdysi malovaly i děti v bývalém Československu.