Byl zázračným dítětem, které dokázalo dospět - v 80. letech minulého století ležel Michaelu Jacksonovi svět pop-music u nohou. V posledních desetiletích se však jeho pěvecký i taneční talent téměř ztratil za clonou bizarních plastických operací, výstředního chování a afér okolo údajného sexuálního zneužívání dětí. Poslední album Invincible (2001) bylo zklamáním a od té doby se na nový hudební počin Michaela Jacksona, který oslaví již 50. narozeniny, čeká.

NOVÉ! VIDEO na iHNed.cz

Michael Joseph Jackson se narodil 29. srpna 1958 v Gary ve státě Indiana. Již od mala zpíval se svými bratry ve skupině Jackson 5, které pevnou rukou vládl jejich otec, sám bývalý soulový kytarista. Na koncertní pódia se poprvé postavil v osmi letech a první dlouhohrající desku vydala skupina v době, kdy mu bylo dvanáct.

Zásadní zlom v popularitě skupiny nastal pod patronací slavné zpěvačky Diany Rossové. Samotného Michaela osobnost Rossové fascinovala natolik, že jeho pozdější těžko pochopitelné změny podoby byly vedeny snahou vizuálně se přiblížit dětskému idolu.

Rostoucí obliba malých sourozenců však byla zaplacena ztrátou jejich dětství. Asi nejvíce se to podepsalo právě na Michaelovi, který jako jediný dokázal svou pověst zázračného dítěte plně obhájit i v dospělosti. Souběžně s aktivitami Jackson 5 odstartoval v roce 1971 svoji sólovou kariéru a v roce 1984 se definitivně osamostatnil.

To už byl hvězdou první velikosti. Prodej jeho prvního alba Off The Wall (1979) se přehoupl přes deset milionů a pak přišel Thriller (1982) - s více než 100 miliony prodaných nosičů komerčně vůbec nejúspěšnější album v historii pop-music. Filmové ztvárnění titulní písně navíc začalo novou éru v oblasti hudebních klipů.

Další období Jacksonovy kariéry je ve znamení vzrůstajících nákladů na reklamu, efektnějších klipů, bombastických koncertů, ale také stále se prohlubující izolace od reálného světa. Plastické operace změnily nejen jeho tvář, ale také barvu pleti. Jakoby nedospělý Jackson se uzavřel na svém ranči pojmenovaném podle dětské knihy o Peteru Panovi Neverland, kde si nechal postavit vlastní pohádkový svět.

Další desky Bad (1987), Dangerous (1991) či HIStory (1995) se sice prodávaly také v desítkách milionů, ale ze stínu Thrilleru nevystoupily.

Jeho proklamovaná láska k dětem mu navíc v roce 1993 přinesla první hořké plody v podobě obvinění ze sexuálního zneužívání třináctiletého chlapce. Po několik měsíců média Jacksonův sexuální život rozebírala do všech detailů, až se nakonec celá záležitost vyřešila mimosoudním vyrovnáním. Kromě desítek miliónů dolarů však Jackson ztratil i mnoho ze své pečlivě budované image ochránce všech slabých a utlačovaných.

Odpovědí na všechny spekulace o intimních sférách jeho života se měla stát svatba s dcerou Elvise Presleyho Lisou Marií v červenci 1994. Další vývoj jejich vztahu však dal spíše za pravdu pochybovačům, kteří v něm viděli pouze jeden z řady reklamních triků - manželství vydrželo jen rok a půl.

Koncem roku 1996 se jeho druhou ženou stala zdravotní sestra Debbie Roweová, s níž má syna Prince Michaela I.(1997) a dceru Paris (1998). I toto poněkud kuriózní manželství ale skončilo v roce 1999 rozvodem. Třetí dítě, Prince Michaela II., mu v roce 2002 porodila neznámá náhradní matka.

V listopadu 2003 byl na Jacksona vydán zatykač opět kvůli sexuálnímu zneužívání, ale soud jej v roce 2005 osvobodil.
V poslední době se přeci jen mluví o Michaelovi Jacksonovi i v souvislosti s hudbou, konkrétně s novým singlem Hold My Hand, který připravil se senegalském rapperem Akonem.

Související