Majitelé rockového klubu Rock Café se dohodli s Prahou 1 na jeho zachování. ČTK to řekl majitel klubu Pavel Svoboda. K dohodě podle něj pomohl magistrát, který přislíbil dát polovinu částky potřebné na odhlučnění klubu. O zbytek se podělí radnice Prahy 1 a majitelé klubu. Kvůli údajnému překračování hlukových limitů zde Praha 1, která vlastní prostory klubu, zakázala veškeré hudební produkce. Rock Café by měl být znovu otevřen 9. září.
 
"Je to symbolické datum, budeme slavit 19 let od založení," řekl Svoboda. Představitelé klubu se podle Svobody na dalším postupu dohodli na pondělní večerní schůzce. Obě strany mají vytvořit komisi, která určí další potřebné kroky.

Nájemci rockového klubu v úterý na podporu zachování Rock Café svolali na Národní třídu happening. Akce nazvaná "Zachraňte Rock Café aneb pražské květnové rockvstání!" začala po 18:00. Asi po půl hodině zde bylo podle odhadu ČTK přibližně tisíc mladých lidí, policie počet účatníků odhadla na asi 600. Na pořádek dohlíželo několik desítek městských i státních policistů, kteří museli organizovat automobilovou a tramvajovou dopravu.

Bém: Rock Café padnout nenecháme

Organizátoři před klubem postavili pódium, na kterém hrály spřízněné kapely. S projevy i muzikou vystoupili například zástupci Vypsané Fixy, Divokého Billa, Sto zvířat nebo David Koller.

Na happening přišel i primátor Pavel Bém (ODS). "Rock Café padnout nenecháme. Rock Café bude žít dál, to vám slibuji," řekl Bém. Dohodu s majiteli klubu přišel na demonstraci potvrdit i starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS), který slíbil, že dokud bude starostou, tak Rock Café nezavře. Dodal, že klub bude skutečně znovu otevřen 9. září. "Když mi půjčíte kytaru, tak si tu s první rockovou kapelou zahraji," slíbil starosta.

Happening organizátoři ukončili před 20:30 s tím, že budou sledovat, zda politici splní své sliby. "Devátého září se tu sejdeme znovu. Buď uvnitř nebo tady venku," řekli na závěr.

Zákaz veškerých koncertů

Spor o klub vypukl v polovině dubna, kdy mu Praha 1 zakázala veškeré koncerty. Podle jejich měření prý hluk překročil povolené normy. To Svoboda nyní odmítá. ČTK řekl, že se majitelé odvolali k ministerstvu zdravotnictví, které jejich stížnost uznalo.

Praha 1 klubu nabízela, že může koncerty pořádat, ale hluk nesmí překročit 95 decibel. To majitelé Rock Café odmítli. "Kapelu hrající na 90 decibel už ve třetině sálu nebude slyšet," uvedli pronajímatelé klubu.

Zachování klubu podporuje i skupina Zachraňte Rock Café, která vznikla na komunitním serveru Facebook. Zapojilo se do ní téměř 20.000 lidí. Příznivci klubu mohou také na internetu a v prostorách klubu podepsat stejnojmennou petici.

Rock Café vznikl jako nezávislý hudební klub v roce 1990. Za dobu jeho existence zde vystoupily uznávané zahraniční formace Sepultura, The Frames či Levellers, z tuzemské scény pak J.A.R, Wohnout, Divokej Bill a mnoho dalších. Celkem za loňský rok navštívilo Rock Café asi 90.000 návštěvníků, o 5000 více než rok předtím. Problém s překračování hlukových limitů se řešil už zhruba před rokem, klub poté mohl hrát jen do 22:00.

Související