"Bůh ozdobil muže, stejně jako lva, vousem, obdařil jej zarostlou hrudí, příznakem mužnosti - známkou síly a vlády," napsal učitel starověku, řecký filozof Klement Alexandrijský. "Muži si holí tváře od časů, kdy řecká a římská společnost přejaly tento zvyk od makedonských vojsk, od té doby je plnovous symbol filozofického statutu, znamení nekonformnosti," uvádí další moudrá kniha. V případě texaské trojice ZZ Top jsou plnovousy dvou "předních" členů kapely, kytaristy Billy F. Gibbonse a basisty Dusty Hilla, poznávacím znamením kapely, která hraje od roku 1969 ve stejném složení s bubeníkem Frankem Beardem, který se sice holí, ale plnovous má alespoň v příjmení. 

ZZ Top: Kytary, holky... 

Od roku 2004 jsou členy Rock and rollové síně slávy. Divákům v Praze slibují minimálně devadesátiminutový koncert, kapela si kromě několika tun dalšího vybavení přiveze i LED obrazovku o rozměrech 12 x 6 metrů. „Technický rider kapely má 46 stran, k nejzajímavějším požadavkům patří vytipování golfového hřiště, kam by si Frank Beard mohl jít v případě zájmu zahrát," říká Borek Jiřík, pořadatel koncertu. ZZ Top jsou pověstní svojí energií, mnoho fanoušků je považuje za vůbec nejlepší koncertní kapelu.

 

Kromě svých vousů, které prý neoholí ani za milión dolarů, protože jsou bez nich příliš oškliví, mají členové řadu dalších osobních libůstek. Billy F. Gibbons je například vášnivým sběratelem aut a motocyklů vytvořených pro něj na míru (pojmenované například CadZZilla či HogZZilla).

ZZ Top vznikli v roce 1969 v texaském Houstonu. K jejich vzorům se řadí bluesoví hudebníci Freddie King, Lightnin´ Hopkins, Muddy Waters nebo John Lee Hooker. První koncert odehráli v únoru 1970. Brzy přitáhli pozornost diváků svým citem pro pravověrné blues s hard rockovou energií. Naproti tomu texty jejich skladeb jsou velmi volnomyšlenkářské, jsou plné narážek na pop kulturu, erotických dvojsmyslností, zpívají často o rychlých autech, levných brýlích, televizi a podobně. Smlouvu na první alba podepsali ZZ Top s London Records - domovem Rolling Stones či Johna Mayalla. Vydali mnoho desek (posléze u jiných vydavatelství), řada singlů se umístila na předních místech žebříčků. Ze začátku hráli syrový blues-rock, později přidali i další nástroje - klávesy a syntetizátorové efekty. V 80. letech je objevila MTV a alba „Eliminator" se prodalo přes 20 miliónů kusů. Jejich láska k blues šla i dále, v roce 1988 začali sbírat peníze na plánované Delta Blues Museum v mississippském Clarkdale. V roce 2008 jim vyšla zatím poslední deska a DVD „Live from Texas".

... a vlaky 

O novém albu ZZ Top se prozatím příliš neví, snad jen to, že je produkuje Rick Rubin, svého druhu instituce americké populární hudby. Fotografie ze studia budou nepochybně ve znamení "síly, vlády a nekonformnosti" - pokud se někdo v hudební branži může v délce plnovousu s členy ZZ Top měřit, pak je to právě Rubin... 

 

 

 

Související