Všechny nahrávky tanga od roku 1907, které jsou dnes ohrožené, chce zachránit digitalizací argentinský hudební producent a hráč na kontrabas Ignacio Varchausky. Už tři roky připravuje se svým týmem terén pro digitalizaci 6000 nahrávek tanga z existujících 100.000.

"Nejméně tři tisíce nahrávek už neexistuje: je to naše poslední šance, pokud nebudeme digitalizovat teď, budou navždy ztraceny," říká podle agentury AFP dvaatřicetiletý milovník tanga a zakladatel orchestru El Arranque.

Varchausky je také ředitelem neziskové organizace Tango Via Buenos Aires, která si klade za cíl zachovat a rozvíjet kulturu tanga a šířit ji dále po světě. Založil také orchestrální školu tanga, do níž přijímá mladé hudebníky z celého světa.

Skladba fenomenálního akordeonisty Astora Piazzolly

Jen 20 procent nahrávek je možné sehnat od obchodníků s deskami, často jsou na CD špatné kvality. Zbývajících 80.000 je v rukách třicítky anonymních sběratelů, kteří jsou již velmi staří.

Pomoci by mohlo UNESCO, kdyby na žádost Argentiny a Uruguaye vyhlásilo v září tango za světové dědictví lidstva, říká Varchausky.

Související