Nine Inch Nails rovná se Trent Reznor, čtyřiačtyřicetiletý skladatel a zpěvák, který s koncem 90. let vyměnil drogy za posilovnu a nyní chce vyměnit nekonečné turné za pár let práce na sobě a vlastní hudbě. Dnešní Nine Inch Nails už nejsou strašidelnou sekačkou z Lynchova filmu, demoliční partou a generátorem nočních můr - čtyřčlenná kapela s Reznorem a daleko mladšími spoluhráči v sobě sice stále budí běsnící divokost, Reznor a spol. však středečního večera v pražské O2 Areně podnikali výlety až kamsi k moderní vážné hudbě. V těch chvílích stál kapelník u elektrického piána, odredovaný čahoun vyměnil kytaru za dřevěnou marimbu a basista svůj elektrický nástroj za kontrabas.

Reznor, který z Nine Inch Nails v posledních letech udělal nejen svůj způsob hudební, ale také obchodní komunikace ze světem pomocí nezávislé distribuce a internetu, se za přízeň fanouškům, kteří jej takto přímo podporují, odměnil intenzivním dvouhodinovým koncertem. Kapela či spíše projekt jediného hudebníka, který se obklopuje spoluhráči, kteří jeho hudbě v dané chvíli nejvíce vyhovují (v Praze to byl vynikající bubeník Illan Robin, kytarista Robin Finck a basista Justin Medal-Johnsen).

Turné propagující poslední album Slip (na internet dali NIN jeho základní podobu zdarma ke stažení) je na čas rozloučením a zároveň důrazným připomenutím, že Reznor sice vypadá jako trenér bodybuildingu, ale šílenecký nápřah své hudby nemusí markýrovat. Před palbou stroboskopů a ostrých světel bylo chvílemi nutné zamhouřit oči nebo odvrátit zrak. To ve chvílích, kdy se Nine Inch Nails rozběsnili. V křehčích momentech, jakou je proslulá skladba Hurt, zvěčnělá v podání Johnnyho Cashe, si jeden uvědomil, že všechny ty tuny kovových konstrukcí, reproduktorů a světel jsou tu, v nadsázce řečeno, kvůli jedné křehké písničce, jak ji Reznor dokáže skvěle napsat a zazpívat. A zároveň, že tak dobrých skladeb, byť ne tolik slavných, má Reznor tolik, že vystačí na dvě hodiny intenzivního zážitku. Současnost Nine Inch Nails tak připomíná památná slova: Pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás na to má?        

Reznor kapelu založil v roce 1988 v Clevelandu. Debutové album Pretty Hate Machine skupině vyšlo v roce 1989; následovaly desky Broken, The Downward Spiral, The Fragille, With Teeths a Year Zero.

Projektem Nine Inch Nails prošly na dvě desítky muzikantů. Jediným stálým členem zůstává Reznor, autor většiny hudby i textů. V roce 2008 skupinu na čas rozpustil a vydal Ghosts I-IV, instrumentální čtyřdílnou desku za pět dolarů, místy evokující temný ambient.

V Česku Nine Inch Nails dosud hráli dvakrát. Premiéru před českými fanoušky zažili v roce 1994 v pražské Lucerně. Druhé vystoupení před dvěma lety v pražském Edenu považovali mnozí rockeři za jeden z vrcholů hudební sezony.

Související