Nejvyšší soud (NS) s konečnou platností přiznal opernímu pěvci Štefanu Margitovi nárok na omluvu a odškodné za článek v bulvárním časopise Show o jeho údajné homosexualitě. Vydavatelství Stratosféra musí Margitovi zaplatit celkem 100.000 korun. V dovolání vydavatelé napadali rozsudky Městského i Vrchního soudu Praze. Podle Nejvyššího soudu pražští soudci rozhodli správně.

Případ je výjimečný v tom, že celebrity ve sporech s bulvárem většinou neuspějí. Soudy jejich požadavky často odmítají s vysvětlením, že veřejně známé osobnosti musejí předpokládat větší zájem o své soukromí a zvýšenou pozornost médií. Část českých celebrit tuto praxi kritizuje, a to například v nedávno zveřejněné petici proti bulváru, kterou podepsali třeba spisovatel Michal Viewegh a herec Marek Vašut.

Časopis Show v roce 2003 otiskl článek Hanka, manželka homosexuálů. Objevilo se v něm tvrzení, že o Margitově homosexualitě si "cvrlikají i vrabci na střeše". Časopis uvedl, že si pěvec "platí manažera, který mu shání koloušky". V článku nebyly žádné konkrétní zdroje. Margita, jenž je ženatý se zpěvačkou Hanou Zagorovou, považoval text za velký zásah do soukromí.

Městský soud v Praze v roce 2006 rozhodl, že časopis neměl pro svá tvrzení žádný podklad. "Žádným z provedených důkazů nebylo zjištěno, že by žalobce byl homosexuálně orientován," uvedli tehdy soudci. Margita měl dostat odškodné 50.000 korun. Vrchní soud pak sumu zdvojnásobil. Poukázal zejména na větu o "koloušcích". Šlo prý o citelný neoprávněný zásah do soukromí.

Vydavatelství v dovolání mimo jiné poukazovalo na to, že článek vyšel v bulvárním časopise, který široká veřejnost nepokládá za hodnověrný informační zdroj. Podle Nejvyššího soudu je Margitův nárok oprávněný. "Odvolací soud posoudil zásah do osobnosti žalobce v jeho celistvosti. Napadené rozhodnutí je třeba pokládat za správné," uvedl v usnesení senát s předsedou Karlem Podolkou.

Margita je významný slovenský tenorista, žije v Praze. Působil na předních světových scénách. Zpíval v Miláně, Londýně i v newyorské Metropolitní opeře.

Související