Hudební festival Colours of Ostrava byl poprvé za osm let svého konání vyprodaný. V sobotu večer areál pohltil 22.000 lidí - jen o tisícovku méně než loni, kdy padl návštěvnický rekord. Sobotní noc patřila hlavně Jaromíru Nohavicovi a skupinám Morcheeba a Stereo MC's.

"Tato kombinace hvězd zaplnila festivalový areál až k hranici únosnosti," řekl ČTK mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Už při večerním vystoupení kultovní britské skupiny Morcheeba museli pořadatelé zastavit prodej jednodenních vstupenek. Lidé, kteří si přišli poslechnout jen Nohavicu a legendární Stereo MC's, se na festival už nedostali.

"Tak veliký dav vytvořily především dvě skupiny fanoušků. Kapely Morcheeba a Stereo MC's přilákaly spíš mladší generaci. Na Nohavicu přišli i starší lidé, mezi nimi mnoho místních," vysvětlil Sedlák.

Ostravský písničkář podle něj zaplnil při svém výjimečném koncertu hlavní scénu i její okolí nejvíce ze všech hvězd "barevného" festivalu. Tisíce lidí rozezpíval hned druhou písní Zítra ráno v pět, většina z nich nepřestala s ostravským bardem zpívat až do konce jeho vystoupení.

Letité hity Nohavica prokládal novinkami, písně humorné smutnými. Během prvních minut vytvořil se svým publikem sehraný tým - lidé například aplaudovali ještě dříve, než začal zpívat píseň o Ostravě. Stačilo jen vyměnit kytaru za harmoniku.

 

"Jste skvělí. Strašně jsem se na tento koncert těšil. Ale že to bude tak nádherné, jsem netušil," svěřil se Nohavica publiku. Na jeho naléhání zahrál i čerstvou novinku, kterou složil na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech. Jeho "hudební fejetonek" zpívaný v ruštině se objeví v pondělí na serveru www.virtually.cz. Na Colours Nohavica nebyl jen satirický, ale také rozverný. Lidem zazpíval mimo jiné i árii z jedné z Mozartových oper, které přebásnil.

Fanoušky dostala do varu i mezinárodní kapela N.O.H.A. (Noise Of Human Art), která svým nočním koktejlem drum´n´bassu, nu-jazzu, popu i rappu rozhýbala celý stan v podhradí. Excelentní byla španělská kráska, zpěvačka Minerva Diaz Perez, i newyorský rapper MC Chevy. Energie, kterou společně s publikem vytvořili, stan téměř trhala na kusy. "Dát N.O.H.U. do stanu bylo největším organizátorským přehmatem," řekla ČTK jedna z návštěvnic.

V rámci sobotního programu však nebylo možné, aby N.O.H.A. zahrála na hlavní scéně, řekl ČTK mluvčí festivalu. "Je dost možné, že se na Colours vrátí a budou hrát na velkém pódiu. Přesně to se stalo s kapelou Asian Dub Foundation, kteří ještě před třemi roky hráli na hradě na menší scéně, která by jim v pátek už nestačila," řekl Sedlák.

Mnohem více prostoru pro divoký tanec měli lidé po půlnoci při koncertě legendární britské kapely Stereo MC's. Vystoupení hvězdy světové taneční scény získala pověst tanečních orgií, což ostravské publikum potvrdilo. Naplno si vychutnalo všechny písně, ale když frontman Rob Birch začal zpívat 15 let starý hit Connected, mnozí fanoušci se dostávali až na hranice taneční extáze.

Publikum letošních "Barev" je nejen vnímavé, ale i velmi slušné, shodují se organizátoři. Potvrzují to také ostravští policisté, kteří ani třetí den nezaznamenali v souvislosti s festivalem žádný přestupek nebo trestný čin. Dokládá to mimo jiné zkušenost ředitelky festivalu Zlaty Holušové, která ztratila v sobotu mobilní telefon. "Ten, kdo ho našel, vytočil poslední volané číslo, které patřilo šéfce produkce, a telefon vrátil," dodal Sedlák.

Související