Britové svým nováčkům rozumějí - konečně, žádná jiná hudební scéna na světě tolik nepase po tom, čemu se říká "the next big thing", tedy slibné neznámé jméno. Mezi dvanácti nominovanými na cenu Mercury je letos převaha nováčků, kteří mají za sebou pouze jediné vydané album.

Sázkové kanceláře tipují, že vítězství v prestižních cenách, vyhlašovaných 8. září, připadne buďto etablované kapele Kasabian, nebo naopak méně známým Florence & The Machine, tedy zpěvačce Florence Welchové za debutové album Lungs. Jisté ponětí o jejím hudebním vkusu přinášejí webové stránky Florence & The Machine. “Vzrušuje mě jakákoliv hudba, která v sobě má pocit," píše letošní britský objev a vyjmenovává soulovou A Change is Going To Come od Sama Cookea, Springsteenovu Going Down, desperátskou píseň Hurricane od Boba Dylana, hudbu Beyonce, rapera Lil Waynea a dokonce i Rihannin hit Umbrella.   

Tip pro letošek: Florence & The Machine

Florence and the Machine - Rabbit Heart (Raise It Up) from sinner on Vimeo.

 

Dalším tipem jsou úspěšní Kasabian

Leicesterská kapela zasvítila debutem před pěti lety, nepatřila ovšem mezi "jednodeskové zázraky", což je rovněž specialita britského pátrání po módních trendech. Kasabian letos vydali své třetí album West Ryder Pauper Lunatic Asylum.

Mladá rapperka Speech Debelle

Londýňanka vydala debut Speech Therapy, směsici akustické hudby a hiphopu  

Trojice Friendly Fires

Posluchačsky přátelský hardcore a disko-punk jihoanglických Friendly Fires vyšel loni v září na stejnojmenném debutu  

La Roux, taneční romantika ve stylu 80's

Novoromantici jsou zpět. Dvojice La Roux, tedy zpěvačka Elly Jacksonová a producent Ben Langmaid jsou objevem po vydání debutu la Roux.

Natasha Khan alias Bat For Lashes  

Pokud by server iHNed.cz hlasoval v Mercury Prize, pak pro devětadvacetiletou Britku z anglicko-pakistánské rodiny a její nové album Two Suns

Temní pózičkáři The Horrors

Další mladí a nadějní, své druhé album Primary Colours vydali letos v květnu 

Skotští Glasvegas, noví hrdinové dělnické třídy

Téma nepřítomných otců, kapela inspirovaná například sociálním cítěním velšských Manic Street Preachers a druhý nejlepší britský singl roku podle časopisu NME  

Jazzoví Led Bib, černý kůň soutěže

Kdyby se Led Bib z Londýna stali favority avantgardního jazzového magazínu, mluvilo by se o odvaze. Bravo, porotci Mercury Prize! 

Křehcí Sweet Billy Pilgrim

Tři mladí muži s banjem bodují s pastorálním folkrockem na desce Twice Born Men (Lidé dvakrát narození). "Značně netradiční debut," poznamenal britský tisk. 

Londýnští The Invisible. Takto hraje město 21. století

Také The Invisible jsou chváleni za svůj debut. V rámci "novinářské lenosti" je originální trio přirovnáváno k zámořským TV On The Radio. Druhý tip iHNed.cz.

Související