Svobodný, spontánní, ale i sporný býval každoročně - zatím s výjimkou roku 2007 - poslední červencový víkend, kdy se konal největší festival freetekno scény v České republice Czechtek. První ročník, který se tak ještě nejmenoval, proběhl od 28. července do 2. srpna 1994. A zatímco na premiéru do Hostomic na Berounsku přijelo asi 300 lidí, v dalších letech počet účastníků, i zahraničních, rostl až na rekordních zhruba 50.000 v roce 2006.

Nechtěnou "popularitu" získal Czechtek před čtyřmi roky, kdy proti účastníkům zasáhla policie pod tehdejším vedením ministrem vnitra Františkem Bublanem. Ideály svobodné a soběstačné zábavy a vzájemné ohleduplnosti ovšem postupně vyprchaly hlavně díky masovosti akce, kde se k původním idealistům a travellerům nabalili zájemci o to pobavit se jakýmkoliv způsobem. "Vzhledem k tomu, že situace kolem CZTK je dále neudržitelná, došli zástupci české freetekno komunity k radikálnímu rozhodnutí. Letos a s největší pravděpodobností už ani nikdy v budoucnu se žádna akce v rozsahu a pod názvem Czechtek neuskuteční," píše se na stránkách czechtek.freetekno.org. S policejní brutalitou se dalo počítat, daleko větším zklamáním jsou sami účastníci, bylo často slyšet za poslední roky. Stránky jako důvod konce Czechteku úvádějí "postupnou likvidaci myšlenek freetekna, parazitismus subjektů nesouvisejích se scénou včetně valné většiny účastníků, neschopnost a neochotu respektovat elementární principy chování ve svobodném prostoru".

Na freeteknu, tedy hudební technoparty bez vstupného, sponzorů i bez oficiálního organizátora tvoří muziku sami účastníci. Hraje se ze "soundsystémů", jež sestaví skupina lidí vlastnících hudební aparaturu. DJ většinou není vidět, takže lidé tančí před mohutnou stěnou reproduktorů za zvuků elektronické hudby mnohdy celou noc. Velmi hlučná hudba a vysoká koncentrace lidí a aut, i když většinou na řádně pronajatém pozemku, vyvolává stížnosti obyvatel a nelibost některých oficiálních orgánů.

V roce 2004 a 2005 Czechtek rozehnala policie, přičemž její ukončení před čtyřmi lety v Mlýnci na Tachovsku skončilo brutálními střety a několika desítkami zraněných účastníků i policistů. Tento zákrok, při němž proti asi 5000 lidí zasáhla za použití slzného plynu a vodních děl asi tisícovka policistů, převážně těžkooděnců, vyvolal rozporuplné reakce veřejnosti i politiků a vlnu protestů a demonstrací. Letos v lednu ale Nejvyšší státní zastupitelství prošetřování policejního zásahu ukončilo s tím, že policisté postupovali v souladu se zákonem.

Na stranu technařů se však v civilním sporu postavil Městský soud v Praze, který loni v červenci rozhodl, že za nepřiměřený policejní zásah se musí ministerstvo vnitra omluvit technařům Ondřeji Holousovi a Pavlu Kuchařovi a odškodnit je finančně za to, že jim do auta hodili slzný granát a jednoho z nich napadli tonfou. Tento měsíc uznal Obvodní soud pro Prahu 7 oprávněnost žaloby, jíž se Tomáš Pavlacký domáhá na ministerstvu vnitra náhrady škody za zranění oka při CzechTeku 2005; soud uznal odpovědnost státu za škodu způsobenou policistou, nerozhodoval o tom, zda byl policejní zásah přiměřený, či nikoliv.