Michael Lang, spoluzakladatel rockového festivalu ve Woodstocku, upustil od záměru uspořádat u příležitosti letošního 40. výročí této legendární akce její reprízu. Nesehnal na to peníze, uvedl americký časopis Rolling Stone.

Lang chtěl podle listu uspořádat bezplatný koncert v září pod širým nebem v New Yorku, a to za účasti Joea Cockera, Santany a dalších hvězd. Akcí chtěl zároveň podpořit týden na podporu opatření proti klimatickým změnám, plánovaný v New Yorku na 20. až 25. září.

Peníze vládnou světem

Plakát pro legendární první ročník Woodstocku"Peníze. Žádní sponzoři," shrnul Lang důvody zrušení projektu. Ještě v březnu přitom věřil, že je velká naděje najít sponzory k uhrazení očekávaných nákladů ve výši až deset milionů dolarů (asi 180 milionů korun).

Woodstocký hudební festival, který se poprvé uskutečnil v roce 1969, je dodnes asi nejznámější akcí svého druhu a stal se symbolem končící éry hnutí hippies i protestem proti válce ve Vietnamu a proti establishmentu. Své jméno dostal podle města Woodstock, kde se měl původně konat, nakonec se ale uskutečnil na farmě v městečku Bethel na severu státu New York.

Čtyři mladí nadšenci (nejstaršímu bylo 26 let) původně plánovali "Tři dny míru a hudby" pro 50 000 lidí, do čtyřtisícového městečka se ale nakonec sjelo podle policejních odhadů 450 000 nadšenců. Festival komplikovalo počasí, jinak se obešel bez větších problémů.

K největším hvězdám festivalu patřily skupiny Grateful Dead, The Who nebo Jefferson Airplane a dále ve Woodstocku vystoupili například Joe Cocker, Jimi Hendrix nebo Janis Joplinová. V 90. letech se konalo několik vzpomínkových stejnojmenných festivalů za účasti největších hvězd současné hudební scény.

Koncert uspořádaný u příležitosti 30. výročí Woodstocku na bývalé letecké základně u New Yorku skončil drancováním a násilím.