Nejstarší domácí letní rocková přehlídka pod širým nebem, Open Air Music Festival Trutnov, se ani letos oproti očekáváním nebude muset stěhovat z dosavadního dějiště v areálu Na Bojišti. "Paradoxně nám pomohla údajná ekonomická krize," řekl organizátor festivalu Martin Věchet. Čtyřdenní přehlídka začíná ve čtvrtek.

Trutnovská radnice již dříve určila k zastavění pole u areálu, na nichž se rozkládá festivalové stanové městečko. "Stavební firma se rozhodla zatím nestavět, ale ta věc je stále reálná a je jen otázka času, kdy k tomu dojde," vysvětlil Věchet.

Tam, kde jsme zvyklí

Letos proto bude hudba znít na známém místě, které charakterizuje rudá mazlavá jílovitá hlína barvící nohy návštěvníků. Na festivalových scénách se vystřídá přes 100 kapel a interpretů; hvězdami budou například britští Primal Scream, Cavalera Conspiracy z Brazílie či američtí Pro-Pain. Úspěch u publika zde obvykle slaví také osobnosti české hudební scény minulých let; před trutnovské rockery se letos opět vrátí čerstvá sedmdesátnice Eva Pilarová.

Festivalová dramaturgie publiku často nabízí i zcela nečekané hosty. Letos pořadatelé chtěli přivítat Orchestr Hradní stráže a Policie ČR, jehož hudebníci projevili o vystoupení zájem. "Přivítali jsme to s pobavením a otevřenou náručí. Kde jinde by měl takový orchestr vystoupit než na festivalu, který před 22 lety rozháněla právě tehdejší komunistická policie," prohlásil Věchet.

Pořadatelé i muzikanti si přáli návrat policistů na festival, tentokrát ovšem vybavených místo obušků a vodních děl hudebními nástroji; orchestru však v účasti podle Věcheta zabránil zákaz z policejního prezidia.

Vzpomínka na Woodstock, na počátek hudební legendy - čtěte ZDE

Trutnov: Významná štace festivalového léta - čtěte ZDE

Na festivalu s undergroundovými kořeny však naopak nebude chybět bývalý prezident Václav Havel, jehož trutnovští rockeři přijali za svého "náčelníka". "Bez pestrobarevnosti náčelnické čelenky by bylo setkání poloviční," prohlásil zakladatel přehlídky.

V minulých letech festival podle pořadatelů navštěvovalo až 20 000 diváků, kteří zcela naplnili kapacitu areálu. Zájemci o koupi vstupenek už tuto středu z předprodejů odcházeli s nepořízenou.

Trutnov ala Woodstock

Festival se podle Věcheta od ostatních podobných akcí liší nejen délkou své tradice, ale i "spikleneckou atmosférou", jež jej provází už od počátků. Na rozdíl od jiných přehlídek se totiž obejde bez sponzorů a cílem jeho pořadatelů prý není zisk.

"Dodneška festival pořádají v podstatě amatéři. Je to kmen nadšených spolubojovníků, kteří to dělají nikoliv pro peníze a s výhledem na další zisky, ale především proto, že je to baví," dodal Věchet.

První ročník v září 1987 ve Volanově u Trutnova ještě před zahájením rozehnala Státní bezpečnost. V září 1990 už se východočeský Woodstock uspořádat podařilo, přijelo asi 1800 lidí, včetně tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Související