Letošní rok patří Madonně. Královna popu vyjela na mezinárodní turné Sticky & Sweet Tour, které svými výnosy přes čtyři sta milionů dolarů pokořilo všechny dosavadní rekordy a udělalo z Madonny nejúspěšnějšího koncertního umělce v historii.

Jen v Praze na její srpnovou show přišlo bezmála třiačtyřicet tisíc lidí. A teď Madonna, která už ve světě prodala přes dvě stě milionů desek, vydává nové dvoudiskové album.

Material Girl v digitální éře

Jednapadesátiletá Madonna svou novinku načasovala s citem zkušené obchodnice na dobu, kdy ve světě doznívá nadšení z jejího turné. Na pulty světových obchodů vstoupila kolekce nazvaná Celebration (Oslava) teprve na začátku tohoto týdne. A okamžitě ovládla prodejní žebříčky nejen v Severní Americe, ale také například ve Velké Británii.

Celebration přitom není řadovou studiovou nahrávkou; opravdu nové skladby jsou na něm pouze dvě. Pilotní singl Celebration, který už od září hrají rádia po celém světě, doplňuje ještě skladba Revolver.

Zbytek velkoryse poskládané bilanční kolekce tvoří víc než tři desítky nejslavnějších Madonniných hitů, které od počátku osmdesátých let postupně měnily tvář populární hudby.

V nejnovější výběrové kolekci nechybí samozřejmě ani žádná ze skladeb, které ve své době vyvolávaly bouřlivé diskuse (a které Madonna dodnes zařazuje i na svůj koncertní repertoár): Like A Virgin, Vogue, Erotica, Express Yourself, Like A Prayer či Papa Don't Preach. Ve výběru zazní ale i Lucky Star, Holiday či Everybody z jejího debutového eponymního alba z roku 1983.

Nejslavnější skladby z osmdesátých a devadesátých let pak doplňují i všechny největší Madonniny hity z přelomu tisíciletí - od Music a Frozen až po duety s Justinem Timberlakem a rapperem Timbalandem z nejnovější řadové nahrávky.

Všechny tyto Madonniny singly vycházejí ve zbrusu nové kvalitě, prošly totiž kompletním digitálním remasteringem z původních pásů. A ačkoliv tento přívlastek zní především jako reklamní tah na fanoušky, je třeba říct, že zejména klasickým tanečním songům digitální vylepšení dodalo v mnoha případech zcela nový zvukový rozměr. 

Přesto Dvojalbum Celebration hlavně potvrzuje dávno známou pravdu: Madonnin hudební byznys, to je především perfektně fungující alchymistická kuchyně, kde má každá ingredience přesně určené místo a načasování.

Videoklip jako základ image

Image a prezentace se dokonale doplňují s marketingovým plánem. Ostatně i hudební kolekci teď doplňuje další složka - vedle singlů na CD vychází na přelomu září a října i stejnojmenná dvojdisková DVD kolekce, na níž Madonna shromáždila své nejlepší videoklipy. Ty odborníci (podobně jako v případě klipů Michaela Jacksona) ostatně dodnes považují za základní stavební kameny celého jejího fenoménu.

Ostatně - čím by byla Madonna bez hořících křížů v provokativním klipu Like A Prayer ? V chronologicky řazené sadě sedmačtyřiceti hudebních videí, které vesměs nabízí v jejich nesestříhané "directors cut" verzi, nechybí Ray of Light režiséra Jonase Arkerlunda, slavný klip ke skladbě Bedtime Story režírovaný Markem Romanekem, jež je součástí sbírek newyorského Muzea moderního umění ani "necenzurovaná" verze skladby Justify My Love.

Madonna zkrátka své čtvrtstoletí v populární hudbě slaví ve velkém stylu.

Související