Drsný baryton a fluidum vyzařující na koncertním pódiu vyneslo britskému zpěvákovi a příležitostnému herci Tomu Jonesovi (69) přezdívku Tygr z Walesu.

Po více než 40 letech v branži se tento idol babiček i jejich vnuček objeví v úterý v Praze v rámci turné k loni vydanému a kritikou dobře přijatému albu 24 Hours. V Česku tak po osmi letech znovu zaznějí hity, díky nimž je tento interpret považován za nástupce Franka Sinatry.

Hvězdou již od 60. let

S více než 100 miliony prodaných desek patří sir Jones k předním osobnostem popmusic. Při jeho koncertech propadaly fanynky extázi již na sklonku 60. let.

Jeho hlas jej od té doby přenesl přes mnoho různých stylů a zajistil mu trvalý zájem posluchačů. Avšak i Jones si prožil období, kdy se mu nedařilo a kdy přežil svou uměleckou smrt.

Jeho tvorbu proslavil i Gott

Písničky o lásce, ženách a dobrém pití ale nezestárly: hit Delilah proslavil na české scéně Karel Gott pod názvem Čas růží.

V Los Angeles žijící veterán velmi rád pracuje s (o generace) mladšími kolegy. Aby na jeho hlase nebyly patrny známky stárnutí, Jones o něj úzkostlivě pečuje. Nevyhýbá se ani zkrášlujícím zákrokům plastických chirurgů, vlasy si prý ale letos barvit přestal.
Před časem si posteskl, že oproti minulým letům, kdy mu ženy házely spodní prádlo na jeviště zcela impulzivně, si je dnes už nosí v igelitkách. Jones ale přiznává, že mu tento rituál jde už trochu na nervy.

Pracoval jako dělník...

Narodil se 7. června 1940 jako Thomas Jones Woodward v Pontypriddu, městečku na jihu Walesu. Rád zpíval již od dětství a docházel do kostelního sboru. Po skončení základní školy se oženil se spolužačkou a záhy se jim narodil syn.

Aby rodinu uživil, pracoval Jones jako dělník nebo prodejce vysavačů, sny o pěvecké kariéře musely prozatím ustoupit rodinným povinnostem. Od roku 1963 začal vystupovat s vlastní kapelou po barech a nočních klubech.

... poté se stal objevem roku

Zde také na Jonese natrefil Gordon Mills, manažer a autor hitů pro tehdy populárního Cliffa Richarda. Odvezl jej do Londýna a podle slavného románu Henryho Fieldinga mu změnil původní jméno.

Jonesův debutový singl It's Not Unusual (1965) raketově vyletěl na první příčku britské hitparády a před dalším šlágrem What's New Pussycat poklekla i Amerika. Jones se stal objevem roku a v této kategorii získal v roce 1965 americkou cenu Grammy.

Předskokan Rolling Stones

"Tygr Tom" začal být od té doby v jednom kole, mimo jiné vystupoval jako předskokan kapele The Rolling Stones. Uprostřed 70. let se však téměř úplně vytratil ze scény. Lukrativní nabídky k vystupování v kasinech Las Vegas mu vzaly čas a motivaci k dalšímu tvůrčímu vývoji.

Jones zpíval zbohatlíkům a široké publikum na něj zvolna zapomínalo. Když se pak někdejší sex symbol snažil navázat na své předchozí úspěchy, nebylo to pro něj vůbec lehké.

 

 

Na výsluní se znovu vyhoupl překvapivou spoluprací s elektronickou partou Art Of Noise, s níž natočil píseň Kiss (1988) z repertoáru zpěváka Prince. Výsledek byl přesvědčivý, videoklip zvítězil v anketě hudební stanice MTV.

Mezi Jonesovými alby lze jmenovat Green, Green Grass Of Home (1967), Live In Las Vegas (1969), Live At Caesar's Palace (1971), Darlin' (1981), Things That Matter Most to Me (1987), Reload (1999) nebo Mr. Jones (2002).

Příležitostný herec

Interpret hitů Sex Bomb či She´s a Lady se do povědomí nejen hudebních příznivců dostal i díky písni Thunderball, která okořenila stejnojmenný snímek o agentu 007.

Jones uváděl svou televizní show, účinkoval v muzikálu Matador, zahrál si v kresleném seriálu Simpsonovi nebo v představení Pod mléčnou dráhou. Režisér Tim Burton jej také obsadil do ironicky černé sci-fi Mars útočí.

Oceněný královnou

Zpěvák je přes 50 let ženatý. Manželka Linda, s níž se poznal v roce 1956, je jeho dětskou láskou. Ze svazku, který přestál řadu zpěvákových milostných eskapád, vzešel jediný syn Marek. Ten je otcovým spolupracovníkem, funguje jako jeho manažer.

Na sklonku roku 1998 byl Jones jmenován členem britského impéria, v roce 2006 mu královna udělila titul rytíře.
Související