Je to obyčejná rukavice zakoupená v běžném obchodě pokrytá síťkou z bižuterie. Přesto za ní byl podle agentury Reuters hongkongský podnikatel v sobotu ochoten zaplatit v aukci včetně poplatků 420 tisíc dolarů. Blyštivý artefakt si totiž před 26 lety na levou ruku navlékl Michael Jackson, když představil svou proslulou "měsíční chůzi".

Dražbu rukavice sledovali Jacksonovi dychtiví fanoušci, kteří na stoupání ceny reagovali souhlasným pokřikem, jež připomínalo frenetické ječení provázející popovou hvězdu na jeho koncertech. Vyvolávací cena 10 tisíc dolarů okamžitě vyskočila na 120 tisíc, postupně se vyšplhala na 350 tisíc dolarů.

Darren Julien, předseda společnosti Julien's Auctions, která akci pořádala, ji označil za svatý grál Michaela Jacksona.

Prodáno za dvacetinásobek odhadované ceny

Rukavice byla jednou z 80 Jacksonových memorabilií, které se v aukci objevily. Byly to věci, které nabídli členové rodiny nebo přátelé, kterým je Jackson dal. Jeho klobouk se vydražil za 22 tisíc dolarů (přes 383 tisíc korun), zatímco vyvolávací cena byla dva tisíce dolarů. Černé sako, které měl na sobě během světového turné v roce 1989, vyneslo na aukci v newyorském klubu Hard Rock Café 225 tisíc dolarů.

Julien´s Auction odhadovala Jacksonovu kolekci na 80 tisíc až 100 tisíc dolarů. Ceny prý záměrně stanovila nižší, aby přilákala větší zájem lidí. Mnoho Jacksonových věcí pak bylo prodáno za desetinásobnou nebo i dvacetinásobnou cenu, než byly původní odhady. Společnost při přípravě aukce vytvořila velkou databázi Jacksonových sběratelů od Asie až Ameriku. Mnozí vítězní dražitelé prý pocházejí z Japonska nebo Hongkongu.

Aukce ikon hudební scény

V aukci nazvané Hudební ikony byly stovky dalších věcí, z nichž mnohé nemají s králem popu, jenž zemřel v červnu, nic společného. Dražila se například kytara Davida Bowiho, věci Elvise Presleyho, Mariah Careyové nebo memorabilia Beatles.

Věci, většinou šaty nebo hudební nástroje, byly naskládány na malém podiu, na jeho obou stranách byly obří Jacksonovy fotografie a uprostřed velký obraz jeho slavné rukavice.

Související