Hudební televizní stanice MTV chce zaujmout mladé diváky přehlídkou toho nejlepšího ze současné zahraniční i domácí scény, záznamy koncertů a zábavními pořady.

Hudbě bude patřit asi polovina vysílacího času, zbytek vyplní zábavní pořady věnované životnímu stylu, adrenalinové sporty a akce, obrázky ze soukromí hvězd, reality show. "Protože jsme česká verze kanálu, určitě bude česká hudba vidět," řekla ředitelka stanice Alex Ruzek.

Všechny pořady budou zatím převzaté. České kapely se tak ve vysílání objeví hlavně prostřednictvím videoklipů a stanice chce také živě přenášet koncerty. S vlastní tvorbou plánuje vstoupit na obrazovky až na jaře příštího roku. V týmu, který bude pořady uvádět, se objeví hlavně nové tváře. "Tváří MTV nebude Leoš Mareš," vyvrátila Ruzek spekulace některých médií.

Nejdřív zahraje Jay-Z

Vysílání zahájí tři skladby, a to Empire State of Mind od rapera Jay-Z a Alicie Keys s klipem natočeným v New Yorku, následovat bude Aneta Langerová a její klip V bezvětří a třetím bude Numb od americké rockové kapely Linkin Park, jenž se odehrává v Praze.

"Chci vyjádřit radost, že je tu další hudební kanál. Jsem ráda, že jsou lidi, kteří si myslí, že hudba do života patří. Věřím, že prostor dostane řada českých kapel," řekla Langerová. "Osobně se nejvíce těším na přenosy koncertů zahraničních skupin," dodala.

V hitparádě World Chart Expres na MTV koncem roku 2004 bodovala anglicky zpívající česká kapela Support Lesbiens s videoklipem k písni Cliché, ve kterém účinkovali například herci Jan Budař a Josef Vinklář.

"Pro českou hudební scénu má přínos jakýkoli hudební pořad, protože v Česku žádné takové nejsou. Proto zahájení vysílání MTV u nás vítám, byť se stanice už hodně změnila a dnes se hodně věnuje magazínům o životním stylu," řekl zpěvák Support Lesbiens Kryštof Michal.

Dočkáme se všech stylů

Hudební programy MTV budou podle ředitelky zahrnovat nabídku napříč žánry. Chybět nebudou tematické bloky věnované stylům jako je rock, taneční hudba, hip hop nebo alternativa. "To je šance se dostat k posluchačům, protože zatím ta cesta vede více méně jen přes koncerty. Rádia jsou totiž nastavená ryze na komerci," doplnil Michal.

Hlavní cílovou skupinou MTV jsou diváci ve věku 15 až 24 let a rozšířenou tvoří lidé do 34 let. Hlavní vysílací čas, v němž budou uváděny jen premiéry, je od 21:00 do 23:00.

Spuštění české verze MTV doprovodí 27. listopadu koncert britské kapely The Prodigy. MTV bude věnováno také nedělní kolo soutěže Česko Slovenská SuperStar.

MTV začala vysílat v roce 1981. Prvním klipem, který se na MTV objevil, byl Video Killed the Radio Star (Video zabilo hvězdu rádií) skupiny Buggles. V 80. letech ji v Československu přijímali nemnozí majitelé satelitních antén, většímu okruhu diváků však začala být přístupná až s nástupem kabelové televize v polovině 90. let. Za českou verzí stojí TV Nova.

Související