Gogol Bordello

Live From Axis Mundi
DVD + CD,
Side One Dummy/Indies Scope
2009

Potrhlý gipsy-punkový cirkus Gogol Bordello se v pátek rozběhne v pražské Incheba Areně, ale lze ho vidět také na DVD. Pódiové divočiny zpěváka Eugena Hutze & spol., pod kterými se ovšem skrývá precizně odehraná muzika, zaznamenává titul Live From Axis Mundi.

Studiová alba Gogol Bordello právem sklidila uznání, ale teprve koncert prozradí, čím si nadnárodní newyorská kapela v čele s ukrajinským Romem Hutzem vybojovala popularitu. Naprostým nasazením. Ačkoliv zážitek z vystoupení nemůže DVD nahradit, záznam zachycuje euforizující smršť s překvapivou věrností.

Hutzův herecký talent i "krev, pot a smích" celé kapely dokreslují rozměr zdánlivě jednoduchých šramlovitých písní. Totiž rozměr bohémského svědectví imigranta o stavu poblázněného, nelogického globalizovaného světa. Velmi nekorektní textová parodie Think Locally, Fuck Globally budiž příkladem.

Některé pódiové legrácky, třeba Hutzovy hrátky z tanečnicemi, které si na patřičná místa zavěsily valchy na praní, mohou působit jako humor komunálního ražení. Ale i to patří k věci. Hutz je intelektuál, ovšem intelektuál pouliční, opájející se nejen rebelováním, ale i živočišností. Jeho vtípky navíc působí neotřele. Třeba když se trefuje do rockového klišé zpěváka povzbuzujícího sólující muzikanty. Místo povzbuzování se snaží sólisty vystrkat z pódia.

DVD vychází v kompletu s CD, které ovšem není audioverzí filmu. Audio disk obsahuje dosud nevydané rarity, dema a nahrávky pořízené pro vysílání BBC. Shrnuté zbytky pochopitelně vykazují nesourodost, ovšem u bonusu to není vada.

Gogol Bordello jsou na dobré cestě stát se nadčasovou rockovou senzací. Ještě nevychladlo předchozí studiové album Super Taranta! a kapela už ohlásila práci na nové nahrávce spolu s věhlasným producentem Rickem Rubinem. Nemusíme být z Gogol Bordello nekriticky nadšení, pokud neodpovídají našemu naturelu. Ale jejich spontánnost a schopnost hrát na doraz nelze neuznat.

 

Související