Ostravský písničkář a libretista Jaromír Nohavica bude průvodcem koncertu Mozart česky, kterým Národní divadlo moravskoslezské (NDM) zahájí nový rok. Na ostravském koncertu zazní zhruba 15 árií ze tří Mozartových oper, které Nohavica přebásnil.

"Zda zazpívám, nechávám na poslední chvíli jako možné překvapení," řekl Nohavica. V Divadle Antonína Dvořáka bude mít novoroční koncert reprízu 3. ledna.

Nohavica sestavil koncert z operních árií z Cosi fan Tutte, Figarovy svatby a Dona Giovanniho, na jejichž přebásnění pro ostravskou operu postupně pracoval od roku 2005. "Výběr jsem udělal tak, aby byl koncert co nejpestřejší a všichni, s nimiž jsem spolupracoval, si mohli zazpívat," řekl v rozhovoru pro ČTK.

Nohavica bude celým koncertem provádět, na což se ještě připravuje. "Budu muset ještě popřemýšlet, o čem všem budu z pódia vyprávět. Aby toho nebylo příliš, nebo málo," dodal. Zda na koncertě vystoupí také jako zpěvák, zatím nechce slibovat.

"Z různých stran se ozývají hlasy, jestli také nechci něco zazpívat. Mám před tím ale velký respekt. Přece jen budu v sousedství velkých profesionálů a já v tomto smyslu nejsem zpěvák, jenom libretista," řekl ČTK.

Árie z Mozartových oper zazpívají členové i hosté operního souboru NDM za doprovodu operního orchestru. Řídit jej bude Jan Chalupecký, který má za sebou působení v pražském Národním divadle i státní opeře.

Inspiraci pro koncert toho nejlepšího z Mozartových oper čerpal Nohavica z novoročních koncertů vídeňských filharmoniků. "Řekl jsem si, že by nebylo špatné, aby obdobná tradice vznikla v Ostravě. Když jsem s tímto nápadem přišel za divadelníky, byli velmi nadšeni," vzpomínal písničkář.

Koncert osobně považuje, slovy klasika, za hezkou tečku za trilogií Mozart-Nohavica-ostravská opera. "Respektive Luděk Golat, který byl za všemi třemi operami i mými překlady. Proto mu je tento koncert věnován," řekl Nohavica. Bývalého ředitele NDM Golata, který byl v červnu odvolán kvůli problémům s podřízenými, od ledna nahradí ve funkci někdejší šéf opery Národního divadla Jiří Nekvasil.

Nad Mozartovými operami strávil Nohavica několik let. Pomyslnou trilogii letos uzavřel přebásněním Figarovy svatby, která měla premiéru začátkem března. Pro Nohavicu to byly nádherné obohacující roky strávené s géniem. "Bloudil jsem v notách, hledal slova. Mým úkolem bylo, aby žádná Mozartova nota nespadla pod stůl," řekl již dříve ČTK.

Související