Poslední koncert letos zesnulého "krále popu" Michaela Jacksona uvede 31. prosince od 19:00 v české premiéře TV Barrandov. Vystoupení v newyorské Madison Square Garden se uskutečnilo v září 2001 a bylo oslavou třicetiletého Jacksonova působení ve světovém showbyznysu. ČTK to sdělil mluvčí TV Barrandov Janis Sidovský.

"Tehdy ještě nikdo nemohl tušit, že Michael Jackson vystupuje na dvou vyprodaných koncertech před desítkami tisíc diváků naposledy," uvedl Sidovský.

Padesátiletý Jackson zemřel 25. června po zástavě srdce. Příčinou úmrtí bylo předávkování léky.

V devadesátiminutovém záznamu zazní Jacksonovy největší hity v originálních úpravách. Například skladbu Wanna Be Startin' Somethin zpívá Jackson společně Whitney Houston a Usherem, Oscarem oceněná diva Liza Minnelli vystupuje s gospelovým sborem v písni You Are Not Alone a nechybí Jacksonovy nejúspěšnější písně ABC, I'll Be There, Billie Jean, Black or White, Beat It či Man in the Mirror.

V neopakovatelné hvězdné show dále účinkují Elizabeth Taylor, Justin Timberlake, Beyoncé, Samuel L. Jackson, Gloria Estefan, Destiny's Child, Shaggy, Jacksons 5 a další celebrity.

Na pódiu se mimo jiné objevil devětačtyřicetičlenný orchestr, 12 sborových zpěváků, třísetčlenný gospelový sbor, dvousetčlenný dětský sbor a 40 tanečníků.

Nejdražší vstupenka: 5 000 dolarů

Dva newyorské koncerty Jacksona patří k nejvýdělečnějším událostem v historii hudebního průmyslu. Nejdražší vstupenka u jeviště stála pět tisíc dolarů a zahrnovala účast na VIP večeři na počest Jacksona, kterou pořádali Elizabeth Taylor, Yoko Ono a Gregory Peck.

Král popu inkasoval za každý koncert 7,5 milionu dolarů, což znamená více než 150 tisíc dolarů za jednu minutu.

Michael Jackson před svou smrtí oznámil návrat na koncertní pódia. Po dvanáctileté pauze naplánoval pro své fanoušky řadu koncertů v Londýně, první z nich se měl konat 8. července. Záznamy ze zkoušek Jacksona na plánovanou šňůru koncertů se objevily ve formě dokumentárního filmu This Is It.

Jackson prodal ve světě přes 750 milionů exemplářů svých alb a patří k nejúspěšnějším hudebníkům všech dob. Získal 13 cen Grammy a Thriller z roku 1982 je stále nejprodávanějším albem všech dob, které loni přijala knihovna amerického Kongresu do svých sbírek pro jeho nezpochybnitelný kulturní význam.

Související