První album skotské zpěvačky Susan Boyle bylo vyhodnoceno jako nejprodávanější nosič loňského roku. Podle oficiálních údajů nejdůležitějších hudebních chart řady zemí se ve světě prodalo přes 6,2 milionu nosičů jejího alba I Dreamed A Dream.

Soubor starých hitů v interpretaci finalistky soutěže Britain's Got Talent, jenž je obdobou X-faktoru vysílaného v Česku, je přitom na trhu teprve čtyři týdny, napsala agentura DPA.

Susan Boyle se již v listopadu dostala do čela žebříčku nejprodávanějších nahrávek v Británii a vzápětí se prosadila i v USA.

Předběhla americkou popovou zpěvačku Lady Gaga, jejíž debutové album The Fame a jeho rozšířená verze The Fame Monster se v končícím roce prodala v počtu asi 5,8 milionu exemplářů.

Na zbývajících třech místech nejprodávanější pětky (Top 5) se prosadili američtí zpěváci. Skupina Black Eyed Peas dosáhla s prodejem 4,6 milionů nosičů alba The E.N.D. na třetí místo.

Čtvrtá skončila country zpěvačka Taylor Swift, jenž prodala 4,2 milionu svých desek a pátým je posmrtně Michael Jackson, jehož reeditovaného alba Thriller se prodaly čtyři miliony nosičů, vesměs až po 25. červnu, kdy zemřel.

Osmačtyřicetiletá, donedávna neznámá nezaměstnaná venkovanka ze Skotska Susan Boyle, zazářila v soutěži, v níž se hledaly nové zpěvácké talenty. Ohromila tam porotu i diváky a nastoupila cestu ke světové slávě, a to i přes to, že jí nakonec první místo uteklo i přes očekávání kritiků.

Video s jejím vystoupením na internetovém serveru YouTube zhlédlo mezitím téměř 200 milionů lidí.