Německá rocková kapela Skorpions tvrdí, že po více než čtyřiceti letech končí - hudebníci v neděli na své internetové stránce oznámili, že jejich nejnovější album i nastávající několikaleté světové turné jsou poslední. Legendární kapela vystoupí v rámci turné 15. března v Praze. Zástupce pořádající agentury Live Nation Petr Novák ČTK řekl, že oznámení o rozpadu kapely se pražského koncertu, o který je velký zájem, nijak nedotkne.

"Dohodli jsme se, že jsme na konci cesty," napsali Scorpions na svém webu pod nadpisem Důležité sdělení pro naše fanoušky.

Napřed ale rockový matadoři, z nichž některým je přes šedesát let, plánují absolvovat dvouleté koncertní turné s názvem Get Your Sting And Blackout World Tour po pěti kontinentech a v březnu vydají desku Sting In The Tail. Proto se nabízí otázka, jestli oznámení o rozpadu s ohledem na jeho načasování není jen dobře cíleným marketingovým tahem, které by přitáhlo nové publikum.

V rámci Get Your Sting And Blackout World Tour se kapela předvede v České republice. "O koncert je velký zájem, protože Scorpions mají v Česku hodně fanoušků. Kapela už dopředu ohlásila, že to bude bilanční vystoupení. Lidé se tak mohou těšit na největší hity z více než třicetileté kariéry kapely," řekl Novák

"Pokud se skutečně hudebníci rozejdou, bude koncert o to více exkluzivní, protože nebude jasné, kdy zase společně vystoupí," řekl ČTK Novák. Dodal, že lístky je ještě možné zakoupit v předprodeji. Ceny vstupenek na vystoupení v pražské O2 areně se pohybují od 690 do 1090 korun.

"Když jsme v posledních měsících pracovali na našem albu, mohli jsme doslova cítit, jak silná a kreativní naše práce byla... ale bylo tam i cosi jiného: chceme ukončit mimořádnou kariéru Scorpions na vysoké úrovni. Jsme velmi vděčni za to, že stále máme stejnou vášeň pro hudbu, jakou jsme měli na začátku. To je důvod, proč jsme se právě nyní dohodli, že jsme na konci cesty," uvádí se v prohlášení.

"Naši kariéru ukončíme albem, které považujeme za jedno z nejlepších, jaké jsme kdy natočili, a turné, které zahájíme v naší vlasti - v Německu a které nás během příštích několika let zavede na pět kontinentů," vzkazují Scorpions.

Fanoušci nejvíc znají balady

Pomalé rockové balady i rychlé vypalovačky jsou doménou legendární německé heavymetalové skupiny Scorpions. Pětice muzikantů z Hannoveru vyzkoušela během své 45leté kariéry různé metody tvorby - od spolupráce s Berlínskou filharmonií přes elektronické experimenty až po čistě akustickou desku. Mezi jejich největší hity patří Send Me an Angel, Rock you like a Hurricane, Wind of Change (Vítr změn) - jeden ze symbolů pádu berlínské zdi před dvaceti lety, či Still Loving You.

Skupina Scorpions vznikla v roce 1965 zprvu jako žákovský soubor, který založil Rudolf Schenker. Na profesionální dráhu se dala v Hannoveru v roce 1969. Zakládající sestavu tvořil doprovodný kytarista, zpěvák Rudolf Schenker, kytarista Karl-Heinz Follmer, baskytarista Lothar Heimberg a bubeník Wolfgang Dziony. V roce 1971 Follmera nahradil Rudolfův mladší bratr, kytarista Michael Schenker, a ke skupině se přidal zpěvák Klaus Meine.

Po vydání debutového alba Lonesome Crow Michael Schenker v roce 1973 přestoupil ke slavnější anglické formaci UFO a o rok později už ze základní sestavy zůstal jen rytmický kytarista Rudolf Schenker a vokalista Klaus Meine. Právě se zpěvákem Klausem je Rudy,považován za „tvořitelské" jádro skupiny, protože většinu skladeb složili právě oni dva. Nejviditelnějším členem kapely je ovšem zpěvák Klaus Meine se svým typicky vysokým vokálem a nepostradatelnou čepicí.

Vrchol v 80. letech

Na vrcholu byli "Škorpíci", kteří zatím vydali 21 dlouhohrajících alb, v osmdesátých letech. Z roku 1984 pochází deska Love At First Sting, považovaná za jejich vůbec nejlepší. Právě na ní se prvně objevily nadupané hity Rock you like a Hurricane, Big City Nights, Crossfire a Still Loving You. Baladou Wind of Change, pro kterou se na tuzemských zábavách ujal název "Pískaná", pak definitivně vstoupili do rockové historie. Singl z desky Crazy World (1990) se v roce 1991 umístil na 4. místě nejhranějších a nejprodávanějších písní v žebříčku amerického časopisu Billboard a stal se symbolem pádu Berlínské zdi a komunismu ve střední Evropě vůbec.

Za svoji kariéru si Scorpions vyzkoušeli rozmanité hudební pokusy - od spolupráce s Berlínskou filharmonií, přes elektronické experimenty na albu Eye II Eye, až po čistě akustickou desku Acoustica. Svých nahrávek prodali více než 100 milionů kusů a patří k nejúspěšnějším německým rockovým kapelám.

V České republice kapela vystupovala v roce 1993 v Ostravě, v roce 1999 v Praze, v roce 2004 v Brně, v červenci 2006 na festivalu Benátská noc v Malé Skále a o rok později na karlovarském stadionu AC Start coby součást turné World Tour 2007. Rovněž v červnu 2007 Scorpions vystoupili v ostravské ČEZ Aréně.

V současnosti kapela vystupuje v sestavě Klaus Meine (zpěv), Rudolf Schenker (kytary), Matthias Jabs (kytary), Pavel Maciwoda (baskytara) a James Kottak (bicí).