Americký rapper Lil Wayne nastoupil v New Yorku roční trest vězení. Musel tak podle agentury AP učinit poté, co mu v pondělí trest vyměřil soud za případ z roku 2007, kdy policisté našli u hudebníka při jeho turné nabitou střelnou zbraň.

Držitel několika cen Grammy byl uznán vinným z nelegálního ozbrojování už loni v říjnu. Sám přiznal, že nabitou poloautomatickou zbraň s ráží 40 milimetrů měl v autobuse, v němž absolvoval turné. Podle policistů se v roce 2007 při odjezdu z koncertní haly valil ze dveří autobusu marihuanový dým. Při následné prohlídce autobusu prý rapper ukryl zbraň do kabely a snažil se jí zbavit.

Rozsudek měl být vynesen už před týdnem, ale v suterénu budovy vypukl požár a všechna přelíčení byla odložena. V únoru zase muselo být vynesení rozsudku odloženo kvůli operaci zubů zpěváka. V pondělí už sedmadvacetiletý Wayne, vlastním jménem Dwayne Carter, soud opouštěl v poutech.

Rapper si svůj trest odpyká v městských káznicích, nikoli ve státním vězení. Propuštěn by podle AP mohl být za dobré chování zhruba za osm měsíců.

Při vědomí blížícího se vězení Wayne v poslední době horečně pracoval a pro své fanoušky pořádal rozlučkové koncerty a videa. V jednom vzkazu zaslaném MTV minulý týden tvrdil, že během jediné víkendové noci natáčel materiály s různými umělci pro sedm různých videoklipů.

Časopisu Rolling Stone řekl, že chce pokračovat v tvorbě i za mřížemi. "Nadále tam budu rappovat, až se vrátím domů, budu mít partu rapperů," věří majitel několika platinových desek.

Tři ceny Grammy

Rapper bude jedním z 13 tisíc trestanců newyorských městských věznic. Podle agentury AP se dnes přesunul do vězeňského komplexu Rikers Island, kde však byl kvůli své slávě držen v izolaci od ostatních vězňů.

Lil Wayne je v posledních letech jedním z nejplodnějších a nejvýdělečnějších osobností hudebního průmyslu. Jeho deska Tha Carter III se předloni stala jedním z nejprodávanějších alb. Loni vyhrál Wayne tři ceny Grammy, včetně kategorií nejlepší rapový zpěvák, nejlepší rapová skladba. Poslední album Rebirth vyšlo minulý měsíc.

Podle newyorského odboru nápravných zařízení dostal Wayne celu sám pro sebe, ale má možnost navštěvovat spolu s dalšími 17 vězni televizní místnost. Jde rovněž o odsouzené, kteří mají oddělené cely kvůli své všeobecné proslulosti nebo z jiných důvodů.

Wayneova advokátka Stacey Richmanová v pondělí řekla, že se chystá požádat o ochrannou vazbu pro svého klienta z důvodu obavy o jeho bezpečnost a vzhledem k operacím v ústní dutině také o jeho zdraví. Představitelé věznic však rapperův režim odmítli označit za ochrannou vazbu.

Související