Program VII. koncertu

Smetanova síň Obecního domu
23. 03. 2010 19:30

Český národní symfonický orchestr
Marcello Rota, dirigent
Gabriela Filippi a Miroslav Hrabě
- fiktivní dialogy hlavních postav

program:
Richard WAGNER
Lohengrin - předehra k 1. dějství opery
Lohengrin - předehra ke 3. dějství
Tristan a Isolda – předehra k 1. dějství
Tristan a Isolda – Isoldina smrt z lásky /ze 3. dějství/
Parsifal – předehra k opeře

přestávka

Richard STRAUSS
Růžový kavalír, orchestrální suita z opery

Pod taktovkou dvorního dirigenta koncertů Andrey Boccelliho Marcella Roty zahraje Český národní symfonický orchestr (ČNSO) skladby Richarda Wagnera (1813 - 1883) a Richarda Strausse (1864 – 1949).

Skladby "dvou Richardů", které zazní na koncertě ve Smetanově síni Obecního domu již v úterý večer, byly často považovány za "typicky německou," až nacionalistickou hudbu. Jestli byla občas Wagnerovi vyčítána přílišná délka jeho skladeb, u Strausse se vždy ozývá jednoznačně kladný ohlas.

Wagner zemřel, když bylo Straussovi 19, a byl to právě on, kdo mladšího Richarda nejvíc ovlivnil. Jejich opery jsou dodnes často na programu světových scén. I když, známý vtip praví, že jeden z návštěvníků Mistrů pěvců na dotaz, jak se mu opera líbila, pravil - v půl dvanácté jsem se podíval na hodinky a ono bylo tři čtvrtě na devět...

"Na koncertu se ale nudit nebudete - zazní předehry skvělých Wagnerových oper Lohengrin, Tristan a Isolda a Parsifal, v druhé části je doplní orchestrální suita ze Straussovy opery Růžový kavalír. V půl dvanácté už budete dávno doma. Plni zážitků z vynikající interpretace mimořádné hudby," uvedl ředitel ČNSO Jan Hasenöhrl.

Fiktivních dialogů hlavních postav se ujmou Gabriela Filippi a Miroslav Hrabě.

Operní repertoár Marcella Roty obsahuje více jak 30 děl, přičemž důraz klade na Rossiniho, Belliniho, Donizettiho, Verdiho a Pucciniho, jejichž opery provádí navýsost úspěšně.

V posledních letech absolvoval s ČNSO na 44 koncertů po hlavních městech a kulturních centrech nejen Evropy, ale i Spojených arabských emirátů, Austrálie a Nového Zélandu, kde společně doprovázeli tenora Andreu Bocelliho. Italský dirigent je každoročně hostem mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms.

Související