Jako hosté se na třech dubnových koncertech fenomenálního zpěváka Bobbyho McFerrina v České republice představí Iva Bittová a Dan Bárta. Desetinásobný držitel Grammy vystoupí 21. dubna na Jarním Gala pro Struny podzimu v Obecním domě v Praze, o den později v pražském Kongresovém centru a 24. dubna v ČEZ Aréně v Ostravě.

Trojice tuzemských koncertů se uskuteční u příležitosti vydání nového McFerrinova alba VOCAbuLarieS.

"Koncert pro festival Struny podzimu a dvě následující vystoupení se budou pravděpodobně lišit, ale nijak výrazně. Vše je zatím v jednání," řekla za pořadatele sdělila Lucie Čunderliková.

S McFerrinem na pódiu

Stejně jako na albu doprovodí Bobbyho McFerrina i při všech jeho koncertních vystoupeních speciálně sestavený pěvecký sbor. Náročným vedením "jednorázového" tělesa byl pověřen sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek, jehož před vystoupeními vystřídá McFerrinův dlouholetý spolupracovník Roger Treece.

Pro velký zájem byla rozšířena kapacita sálu v pražském Kongresovém centru o exkluzivní místa přímo na pódiu. Poslední vstupenky je možné zakoupit v předprodejní síti Ticketpro. Podrobné informace o koncertech jsou k dispozici na stránce www.bobbyvpraze.cz.

Hudebník s mnoha žánrovými přesahy Bárta si s McFerrinem zazpíval už již při jeho první návštěvě v Praze před dvěma lety. Jejich společná improvizace se setkala u diváků s velkou odezvou.

Bittová patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní scény. Upozornila na sebe ještě jako studentka rolí Eržiky v Baladě pro banditu, před herectvím ale nakonec dala přednost houslím a zpěvu. Výjimku udělala naposledy v roce 2006, kdy se představila v hlavní roli filmu Alice Nellis Tajnosti.

Nahrávka s názvem VOCAbuLarieS vyšla 15. března. Pod názvem je na obalu mezi patnácti překlady také česky uvedeno Slovníčky. Ve svém nejnovějším projektu se McFerrin nechal inspirovat rozličnými vlivy od afrických zpěvů přes arabské rytmy až po klasickou hudbu.

Pozadu za originalitou a jedinečností hudební stránky nezůstávají ani texty skladeb, ve kterých se mísí známé i neznámé jazyky z celého světa a nechybí ani McFerrinova vlastní vymyšlená řeč.

Bobby McFerrin, uznávaný dirigent, skladatel filmové hudby, ale také učitel a vášnivý zastánce povinné hudební výchovy ve školních osnovách, patří mezi hudební fenomény současnosti. Na svém kontě má na tři desítky alb, kterých se doposud prodalo přes 20 milionů kopií.

Letos šedesátiletý zpěvák má mimořádný hlasový rozsah, jeho hlas totiž obsáhne víc než čtyři oktávy.

Související