Hvězda z newyorské Metropolitní opery (MET) a jedna z nejlepších interpretek wagnerovských rolí Violeta Urmanová poprvé zazpívá v Národním divadle (ND). Na písňovém recitálu přednese litevská sopranistka 2. května ukázky z tvorby Gustava Mahlera, Richarda Strausse, Sergeje Rachmaninova, Francise Poulenca a Henriho Duparca.

Doprovodí ji německý pianista Jan Philip Schulze, sdělil ČTK mediální zástupce opery ND Jiří Hlinka.

"Věřím, že publikum ocení setkání s jednou z největších hvězd současného operního nebe. Písňový recitál Violety Urmanové bude nepochybně kvalitním bodem v rámci hudebního jara v Praze," uvedl šéf opery ND Jiří Heřman.

Interpretku sopránových i mezzosopránových rolí znají čeští operní fanoušci především z přímých přenosů z MET. V novém nastudování Verdiho Aidy zde s mimořádným úspěchem ztvárnila titulní roli, oslnila i jako Odabella ve Verdiho Attilovi. Před pár týdny se jí nadšených ovací dostalo v Tristanovi a Isoldě od Richarda Wagnera na scéně Vídeňské státní opery.

Wagnerovy opery provázejí pěveckou dráhy Urmanové od počátků. Celosvětový ohlas zaznamenal již její debut v roli Kundry v Parsifalovi. V roce 2001 zpívala Sieglindu ve Valkýře z dramatické tetralogie Prsten Nibelungův na festivalu v Bayreuthu.

Letos devětačtyřicetiletá Urmanová často hostuje na předních operních scénách, v milánské La Scale se představila například jako Aida, Pucciniho Toscu ztvárnila ve Florencii nebo Belliniho Normu v drážďanské Semperově opeře. Vystupovala mimo jiné i s dirigenty Danielem Barenboimem, Pierrem Boulezem nebo Jamesem Levinem.

Související