Triphopová skupina z Bristolu Massive Attack se po necelém roce od vyprodaného koncertu ve Velkém sále pražské Lucerny vrátí do České republiky. Tentokrát svou tradiční show předvede 21. června v pražské Tesla Aréně v rámci turné k desce Heligoland, která vyšla letos v únoru.

"Deska Heligoland, jejíž název je složeninou slov Hell, Ego a Land, potvrdila kultovní postavení kapely," uvedl za pořadatele Jiří Sedlák. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro a Ticketportal za 790 a 970 korun.

Massive Attack v Praze zahráli naposledy loni v listopadu. Necelé dva roky předtím uzavírali program 14. ročníku festivalu Rock for People na letišti v Hradci Králové. Před sedmi lety byla hlavním lákadlem festivalu taneční a elektronické hudby Creamfields na letišti v Roudnici nad Labem, v roce 1999 vystoupili v pražské Sportovní hale.

U zrodu kapely v roce 1988 stáli Robert Del Naja, Grant Marshall a Andrew Vowles, kteří původně fungovali jako seskupení The Wild Bunch. Hned jejich první album Blue Lines z roku 1991 se stalo důležitým mezníkem v dějinách taneční hudby.

Massive Attack na něm představili mix stylů, jako jsou jazz, hip hop, rock nebo soul, a dali tak vzniknout novému hudebnímu stylu označovanému jako trip hop. Tento styl se stal jednou z velkých senzací 90. let. Spolu s Massive Attack jej hrála i další v Česku dobře známá skupina Portishead.

Při koncertech sestava, kterou už opustil Vowels, pracuje s více nástroji. Kromě mnoha pěveckých hostů v kapele vystupuje kytarista, hráč na basovou kytaru, bubeník a klávesista. Součástí vystoupení je videoprojekce a světelná show.

Skladby Massive Attack zazněly v několika filmech, například Dissolved Girl je známá ze snímku Matrix. Kapelu také proslavila spolupráce s mnoha slavnými interprety, například se Sinéad O'Connor, Madonnou nebo Davidem Bowiem.

Související