Na 170 skupin a další samostatné hudebníky a umělce všeho druhu na osmi pódiích nabídne 16. ročník festivalu Rock for People, který se bude konat od 3. do 6. července v areálu letiště v Hradci Králové.

Pořadatelé vedle rekordního počtu vystupujících a pódií připravili také nejdražší sestavu v historii festivalu, jehož rozpočet se pohybuje v řádech desítek milionů korun. Zvýší se i ekologické aktivity. Novinářům to dnes řekl Michal Thomes z pořádající společnosti Ameba Production.

Návštěvníci hradeckého Festivalparku uvidí množství kapel různých žánrů ze světové hudební scény, jako jsou Morcheeba, NOFX, Skunk Anansie, Jello Biafra, The Mahones, The Subways, Suicidal Tendencies i pro tuzemské publikum do značné míry nová jména - Archive, Gallows, Does It Offend You, Yeah?, Persiana Jones anebo Evergreen Terrace.

Největší hvězdou festivalu jsou The Prodigy, podle pořadatelů jednoznačně nejnákladnější skupina v historii Rock for People.

"Jedním z posledních potvrzených jmen jsou Editors, ale jednání o účasti dalších známých kapel stále probíhají, seznam vystupujících není kompletní," řekl ČTK Thomes.

Novinky: JamStage, workshopy, loutky

Kromě dosud potvrzených zahraničních taháků přivítá Rock for People i letos tuzemskou hudební špičku. Po roční odmlce se vrací Kryštof, speciální program chystají Čechomor, Aneta Langerová, Divokej Bill, Vypsaná fiXa a také Marie Rottrová.

"Letos společně s Klárou Vytiskovou a Zdeňkem Vřešťálem také vzpomeneme na Zuzanu Navarovou," doplnil dramaturg festivalu Petr Fořt.

Program festivalu obohatí i divadelní scéna ChapiteauX s věhlasným projektem Rosti Nováka La Putyka, dvěma koncerty stále populárnější formace NightWork, aktivitami tvůrčího tandemu Skutr, workshopy či ukázkami beat-boxerů.

Novinkou bude JamStage, stan s workshopy pro veřejnost a vystoupeními umělců, i speciální scéna vyhrazená pro loutkové divadlo.

Více ekologie

Pořadatelé letos investují více do ekologického programu, protože si uvědomují zátěž festivalu na životní prostředí.

"Loni jsme měli třicet sběrných míst na tříděný odpad. Letos budeme se šedesáti brigádníky třídit veškerý odpad, včetně bioodpadu," uvedl koordinátor Štěpán Suchochleb, podle kterého se letos rozšíří i prostor pro prezentaci ekologických a neziskových aktivit.

Předprodeje podle Thomese napovídají, že letošní návštěvnost by se měla minimálně vyrovnat té loňské s rekordním počtem 27 tisíc fanoušků. Oficiální předprodej vstupenek na Rock for People byl spuštěn v březnu. Od dubna se vstupenky prodávají za 1430 korun, přímo na místě festivalu budou v červenci k dostání za 1570 korun.

"V současné době jsme zhruba o čtvrtinu na lepších číslech, než měly předprodeje loni touto dobou," podotkl Thomes.

Loňský 15. ročník Rock for People překonal rekord v návštěvnosti. Za tři červencové dny prošlo areálem na hradeckém letišti přes 27 tisíc lidí. Mezi nimi i několik desítek důchodců, kteří přijeli na koncert Jarmily Šulákové.

Související