Účastí mnoha zahraničních hvězd různých hudebních stylů se mohou pochlubit pořadatelé většiny velkých letních tuzemských festivalů.

Například v Milovicích zahraje metalová Metallica, v Žamberku zazpívá popová hvězda Gabriella Cilmiová, v Trutnově zahraje skupina Manic Street Preachers, v Hradci Králové jeden z nejlepších světových dýdžejů Paul van Dyk.

Na letišti v Panenském Týnci vystoupí kapela Kasabian, v Malé Skále bude Gary Moore, festival pod Řípem přivítá Ozzyho Osbournea, hvězdami akce v Ostravě budou The Cranberries nebo Iggy Pop s The Stooges.

"Dělá mi radost, že letos do Čech na festivaly přijedou opravdu zajímavé kapely. Ale problém vidím v tom, že zatímco v okolních zemích jsou hvězdy na jedné akci, u nás jsou rozstrkané na více místech," řekl ČTK hudební publicista Jaroslav Špulák.

Výsledkem je podle něj to, že divák musí více zaplatit, aby viděl co nejvíce svých oblíbenců.

Jiné festivaly si zachovávají česko-slovenský charakter. Přes obavy z ekonomické krize ze známějších akcí skončil pouze Planet festival v Táboře, další festivaly naopak přibyly.

Předprodeje potvrzují, že jedním z největších festivalů bude 19. června Sonisphere v Milovicích s kapelami Metallica, Megadeth, Slayer, Anthrax. Podle pořadatelů už je prodáno více než 30.000 vstupenek.

Hvězdou třetího ročníku hudebního festivalu JamRock, který se koná od 3. do 6. června v Žamberku, bude australská zpěvačka Gabriella Cilmiová, interpretka světového hitu Sweet About Me.

Britské trio Muse (na snímku) je lákadlem 16. ročníku festivalu Rock for People, který bude od 3. do 6. července v areálu letiště v Hradci Králové. Mezi největší hvězdy patří i The Prodigy.

Letošní ročník Colours of Ostrava zahájí 15. července koncertní projekt The Gypsy Queens and Kings. Zvučnými jmény na festivalu, který potrvá do 18. července, budou The Cranberries a Iggy Pop s The Stooges.

Dýdžej Paul van Dyk je zase tahákem festivalu Pleasure Island, jenž se uskuteční 24. července v prostorách Festivalparku v Hradci Králové.

Švýcarská skupina Krokus bude jednou z hvězd 18. ročníku festivalu Benátská noc. Tato hudební akce začíná 30. července a končí 1. srpna v Malé Skále na Jablonecku. Mezi další prominentní hosty patří irský kytarista Gary Moore.

Britpop, kam se podíváš

Bláznivá recesistická finská skupina Leningrad Cowboys je zase další z potvrzených hvězd festivalu Sázavafest, jehož dějištěm se od 5. do 7. srpna stane Kácov na Kutnohorsku.

Hudebním nadšencům se představí i zástupci tuzemské scény. "Čeká nás letos hodně festivalů, například Sázavafest, o který jsme vždy usilovali," uvedl zpěvák Albert Černý ze skupiny Charlie Straight, trojnásobného držitele ocenění Anděl.

Kasabian předvádí píseň Club Foot (text pokračuje pod videem)

Zástupci indie britské kytarové scény a držitelé Brit Awards 2010 v kategorii kapela roku Kasabian vystoupí na Open Air Festivalu, který začne 13. srpna na letišti v Panenském Týnci. Dalšími zahraničními hvězdami prvního ročníku festivalu bude norské duo Röyksopp a britská taneční kapela Faithless.

Jubilejní 15. ročník festivalu metalové hudby Brutal Assault nabídne od 12. do 14. srpna v areálu vojenské pevnosti Josefov u Jaroměř legendy tvrdých hudebních žánrů jako Fear Factory, Sepultura či Napalm Death.

Některé festivaly zahraniční hosty nezvou

Největší hvězdou mezinárodního Open Air Music Festivalu Trutnov bude britská skupina Manic Street Preachers. Trutnovská přehlídka se koná od 19. do 22. srpna v tradičním areálu Na Bojišti. Zástupci britské taneční scény Stereo MCs budou headlinery 11. ročníku festivalu Rock For Church(ill), který se uskuteční 27. až 28. srpna ve Vroutku u Podbořan. Z dalších zahraničních účastníků se například představí The Skatalites nebo Transglobal Underground.

Legendární postava rockové scény Ozzy Osbourne se objeví na jednodenním festivalu Řípfest 28. srpna na úpatí hory Říp v obci Krabčice.

Česko-slovenský charakter zachovají pořadatelé akce Okoř se šťávou, jež je připravena na 29. květen v podhradí hradu Okoř u Prahy. Platí to i pro festival Votvírák na letišti Boží Dar ve středočeských Milovicích. Od 11. do 13. června nabídne špičku tuzemské i slovenské rockové, popové i hiphopové muziky.

Bez zahraniční účasti se obejde také putovní festival České hrady.cz, který loni navštívilo během pěti prázdninových víkendů 30 000 lidí.

Související