Projekt norského saxofonisty Jana Garbareka, výlety do klasické hudby amerického pianisty Brada Mehldaua a poctu Sarah Vaughan v podání vokalistky Dianne Reeves představí v jazzové části svého programu mezinárodní hudební festival Struny podzimu.

Jeho 15. ročník se uskuteční od 19. září do 21. listopadu a na různých místech v Praze nabídne tři programové řady, pět nových koncertních prostor, deset večerů a sedm premiér. ČTK to za pořadatele sdělila Silvie Marková.

"Koncerty Garbareka, Mehldaua a Reevesové podají pádný důkaz, jak rozmanitý může být současný jazz a jak otevření jinými vlivům jsou současní jazzmani," uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Garbarek společně s britským vokálním kvartetem Hilliard Ensemble v nově zrekonstruovaném Národním památníku na Vítkově Struny podzimu 19. září zahájí. V tuzemské premiéře zazní jejich nejnovější nahrávka Officium Novum spojující středověkou duchovní hudbu a Garbarkův jazzový saxofon.

Pianista Mehldau, který patří k nepřehlédnutelným osobnostem současného jazzu, vystoupí na festivalu 26. října v pražském Obecním domě. "Mehldau zahraje na Strunách podzimu již potřetí, ale jeho přirozená spontaneita, brilantní hra, muzikálnost a všestranný stylový záběr činí z každého jeho vystoupení jedinečný zážitek," podotkl Vrabec.

Mehldau společně se švédskou mezzosopranistkou Anne Sofie von Otterovou představí svůj crossoverový projekt Love Songs, který obsahuje milostné písně z klasického repertoáru i jeho vlastní na texty současných básníků.

Vystoupení čtyřnásobné držitelky Grammy Reevesové, která zazpívá za doprovodu svého comba a Pražské komorní filharmonie v Kongresovém centru Praha, bude 21. listopadu závěrečnou akcí letošních Strun podzimu.

Publikum se vedle jazzových hvězd může těšit i na interprety z oblasti takzvané staré hudby a klasiky, jako jsou německá houslistka Julia Fischerová nebo tenorista John Potter se svým Dowland Project. Na programu bude také řada Sportlight s podtitulem Umělci, o kterých ještě uslyšíte. Festivalový hledáček se letos zaměří na velký objev světového jazzu, pianistu Vijaye Iyera a jeho trio.

V rámci Jarního Gala pro Struny podzimu se již 4. května ve Smetanově síni pražského Obecního domu představil americký improvizátor Bobby McFerrin.

Související