Hudební cenu Mercury Prize za nejlepší britské album roku získalo londýnská skupina The xx (po odchodu jednoho z členů zůstali tři), která bylo s debutovým albem xx považováno za největšího favorita cen.

Vítězové si cenu převzali v úterý večer na slavnostním ceremoniálu.

Cena se uděluje od roku 1992 za nejlepší album z Británie nebo Irska. Mezi nominovanými letos nechyběla například soulová zpěvačka Corinne Bailey Raeová, písničkářka Laura Marlingová, skupiny Foals, I Am Kloot a Wild Beasts nebo rapper Dizzee Rascal, který už cenu dostal v roce 2003.

Skupinu The xx ohodnotili britští bookmakeři za největšího favorita cen. Těsně za nimi se podle kurzů sázkových kanceláří umístil punkový veterán Paul Weller s albem Wake Up The Nation.

Velkou šanci získat cenu měly podle odborníků také skupiny Wild Beasts a Foals nebo písničkářka Marlingová, která letos bodovala folkovým albem Speak Because I Can.

Porota složená z hudebníků, producentů a hudebních novinářů nebere při výběru nominovaných alb zřetel na jejich komerční úspěch.

Přesto cena i nominace přináší interpretům výrazné zvýšení prodeje. V minulých letech cenu Mercury získaly například skupiny Elbow, Klaxons a Arctic Monkeys.

Související