Při pohledu na elegantní večerní róbu z cárů hovězího masa, v níž Lady Gaga v noci na včerejšek na slavnostním ceremoniálu udílení prestižních hudebních cen MTV Video Music Awards v Los Angeles přebírala jednu z osmi cen, které toho večera získala, musí mít člověk okamžitě jasno.

Pokud svět léta marně čekal na plnohodnotnou nástupkyni Madonny, novou popovou ikonu, skutečně výstřední, zdánlivě všehoschopnou hvězdu pohybující se hluboko za hranou všech obvyklých hudebních i módních konvencí, v Lady Gaga ji našel.

Pondělním ceremoniálem MTV Video Music Awards čtyřiadvacetiletá Američanka navíc pokořila dva rekordy naráz - na ceremoniál mířila s 13 nominacemi, z nichž proměnila za jediný večer rovných osm, včetně hlavních cen pro nejlepší videoklip roku, popové video, trofeje pro nejlepší zpěvačku i nejlepší taneční videoklip.

To se ještě nikomu v historii nepodařilo.

Nechutně dobrá

Od doby, kdy se polonahá Madonna začátkem devadesátých let svíjela na pódiové posteli se songy jako Erotica, převlékala se za dekadentní Marii Antoinettu v jevištní adaptaci Vogue (mimochodem předvedené na ceremoniálu MTV přesně před dvaceti lety), případně líbala o generaci mladší Britney Spears, se americká popová scéna nudila.

Dokud nepřišla Lady Gaga. Ačkoli se v momentu, kdy tato drobná zpěvačka před očima (nepochybně vizuálně působivě) "vykrvácí na pódiu", fanouškům i kritikům možná na okamžik zvedne žaludek, je Lady Gaga přesně tím zjevením, na něž americká popová scéna netrpělivě čekala. Ať se polemizuje o jejím hudebním i "vizuálním" vkusu, drogové minulosti či prvoplánové touze šokovat, mohou si hudební producenti k Lady Gaga gratulovat.

Nejen proto, že k dnešnímu dni prodala umělkyně kombinující žánr popu, glam-rocku, dance i elektrofunku přes 15 milionů alb The Fame a The Fame Monster, k tomu na 51 milionů singlů, z nichž nejúspěšnější jsou Bad Romance, Paparazzi, Alejandro, Speechless, Telephone a Poker Face, a kromě aktuálního osminásobného triumfu na MTV Awards má na kontě jenom za letošní rok ještě dvě ceny Grammy a tři Brit Awards.

Její globální úspěch není žádnou náhodou - a už vůbec ne záležitostí jedné sezony. Lady Gaga, čtyřiadvacetiletá Američanka s italskými kořeny, jež svým pseudonymem vyjadřuje obdiv k předčasně zesnulému Freddiemu Mercurymu, totiž nabízí mnohem více než pouhý třaskavý koktejl momentálně šokující jevištní show a kontroverzních výroků v časopisech.

Lady Gaga na rozdíl od desítek dalších popových hvězdiček ztělesňuje i nepochybnou muzikálnost, talent pro mistrovsky pointované a nápadité texty, bravurní ovládání hned několika hudebních nástrojů. Texty i hudbu si píše sama, na svých deskách se podílí jako spoluproducentka, buduje si vlastní image i choreografii (za niž byla mimochodem oceněna i nyní na MTV).

Jevištní sametová revoluce

Velkoryse pojaté pódiové umění Lady Gaga, jež bývá přirovnáváno k divadelnímu představení, zanedlouho ocení i čeští fanoušci: poprvé v kariéře tato kontroverzní hvězda v rámci svého světového turné The Monster Ball zamíří i do Prahy, vystoupí zde 17. listopadu.

Už nyní je její pražský koncert, pořádaný v den výročí sametové revoluce, prakticky úplně vyprodán, zbývá jen několik posledních vstupenek do vzdálenějších sektorů.

 

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.

Související