Nominaci na ceny hudební stanice MTV pro nejlepší česko-slovenské umělce získali Aneta Langerová, skupina Charlie Straight, Ewa Farna, Marek Ztracený a slovenský rapper Rytmus. Na svých internetových stránkách to zveřejnila televize MTV.

O vítězi cen nazvaných MTV Best Czech/Slovak Act rozhodnou posluchači hlasováním prostřednictvím internetu. Ceny se letos vyhlašují poprvé, jméno vítěze bude vyhlášeno 14. října v pražském klubu SaSaZu.

"Návštěvníci se mohou těšit na večer se živými koncerty všech nominovaných, kterým budou provázet moderátoři MTV, a po vyhlášení i na taneční party," uvedla mluvčí pořadatelů Michaela Fričová.

"Pro mě to má velkou hodnotu," řekla Aneta Langerová, která neskrývala radost z nominace. "Nejde jen o to, že člověk je nominovaný v nějaké kategorii, ale je to celkově pro umělce za Česko a Slovensko, což je podle mně skvělý úspěch," uvedla.

"Ceny všeobecně jsou odměna za práci, kterou člověk dělá. Je to určitá reakce na to, jestli to dělá dobře, nebo ne," míní Langerová, která se těší na vystoupení na vyhlašovacím ceremoniálu.

"Ceny MTV mají svůj punc kvality, nelze nemít radost," zhodnotil svou nominaci Marek Ztracený. "Doufám, že to skončí úspěchem," vyjádřil své přání, na možné vítězství však raději příliš nemyslí. "Budeme rádi, když to dobře dopadne, a když ne, tak si aspoň zahrajeme v SaSaZu, i to je pro nás důležité," dodal.

"Doufám, že tyhle ceny budou mít pokračování i do budoucna, že to nezmizí a podaří se dostat MTV do normálních kanálů, aby ji mohlo vidět co nejvíc lidí," dodala Langerová. MTV totiž v Česku mohou sledovat jen klienti některých provozovatelů kabelové televize.

Letošní hlavní ceremoniál předávání cen 2010 MTV EMAs se koná 7. listopadu v Madridu. Jedna z nejprestižnějších hudebních událostí roku bude přenášena do 214 milionů domácností ve více než 40 zemích. Přímý přenos hudebních cen 2010 MTV EMAs z Madridu bude s českým komentářem vysílat i lokální verze MTV. Nejvyšší šance na vítězství mají americké zpěvačky Lady Gaga a Kate Perryová, každá má na svém kontě hned pět nominací.

Historie evropských hudebních cen MTV sahá až do roku 1994. Od té doby putuje hlavní ceremoniál největšími evropskými městy. V pořadu vystupují hvězdy hudební scény, filmu a showbyznysu a o většině cen rozhodují sami diváci, kteří hlasují nejen v hlavních kategoriích, ale také v rámci regionálních cen.

V loňském roce zavítaly MTV EMAs do Berlína, živě vystoupili umělci jako Jay-Z, Beyoncé, U2, Katy Perry, Green Day, Foo Fighters nebo Tokio Hotel. Hlasující diváci poslali více než 100 milionů hlasů.

Americká MTV (zkratka z Music Television) je první výhradně hudební televizní stanice na světě. Založena byla 1. srpna 1981 společnostmi Warner a AmEx a své vysílání zahájila příznačně písní Video Killed The Radio Stars (Video zabilo hvězdy rádií) od skupiny Buggles. Vysílání bylo hned od počátku 24 hodiny denně. V dnešní době vysílá stanice v mnoha jazykových mutacích, včetně české verze MTV Czech.

Související