Největší hudební přehlídka klasické hudby v Česku zahájí tradičně 12. května a potrvá do 4. června 2011. Program 66. ročníku, jehož dramaturgie se zaměřila mimo jiné i na výročí skladatele Gustava Mahlera, poodhalili pořadatelé ve středu večer na společenském setkání v Praze.

K ojedinělým koncertům bude patřit provedení monumentální Mahlerovy Osmé symfonie v pražské multifunkční O2 aréně se šesti sty účinkujícími nebo zahájení festivalu se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře, který bude řídit slavný dirigent Jiří Bělohlávek. Vyvrcholí tím oslavy 200 let od založení školy.

"Za největší hvězdu považuji barytonistu Thomase Quasthoffa. Je to velká osobnost. Jméno, ze kterého máme ohromnou radost, protože to je skutečně vrcholný umělec svého oboru," řekl ČTK ředitel Pražského jara Roman Bělor.

Legendární mahlerovský pěvec Quasthoff ozdobí jeden z pěveckých recitálů Mahlerovými písněmi na verše Friedricha Rückerta.

Méně koncertů nabídne větší zážitky

Mahlerovo 100. výročí úmrtí připomene především velký koncert v O2 aréně, který se uskuteční 18. května. "On to Mahler vlastně jako megakoncert zamýšlel," doplnil Bělor. Na projektu se podílí Česká filharmonie se Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku a kromě vokálních sólistů vystoupí ještě tři sbory.

Podle Bělora ovlivní tato akce i rozpočet, a proto bude mít příští festival o několik koncertů méně. Koncert s Osmou symfonií by je ale měl nahradit svou velkou návštěvností, mělo by ho prý zhlédnout až pět tisíc diváků.

Světové symfonické orchestry budou podle Bělora příští rok tvořit hlavní dramaturgickou osu festivalu. "Newyorské filharmoniky přivítáme po dlouhé době, tento orchestr je spojen s mnoha slavnými, mimo jiné s Leonardem Bernsteinem. Filharmonikové doprovodí houslistku Lisu Batiashviliovou," uvedl.

Z ciziny přijede i vokální soubor Hilliard Ensemble s českou sopranistkou Martinou Jankovou a autentickou interpretaci díla Ference Liszta, na jehož 200. výročí narození pořadatelé upozorní, předvede Lisztův komorní orchestr z Budapešti.

Malkovich v netradiční roli

Netradiční projekt nabídne orchestr Vídeňská akademie, s níž slavný americký herec John Malkovich vystoupí v roli vypravěče. "Je to příběh masového vraha, který se zdánlivě napravil, stal se mediální hvězdou a pak se zjistilo, že znovu vraždí. Je to takový pitaval 'Hříšní lidé města vídeňského'," dodal Bělor.

Pražské publikum tak podle něj pozná hollywoodskou hereckou hvězdu v jiné roli, než jak ji zná z filmového plátna. Malkovich loni převzal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Mahlerova tvorba bude provázet repertoár dalších symfonických orchestrů. Sanfranciský symfonický orchestr se svým šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem přednese Druhou symfonii zvanou Vzkříšení. Sólové party budou patřit Lauře Claycombové a Katarině Karneusové.

Slavný ansámbl poté zahraje na přehlídce ještě jednou. Závěrečný koncert festivalu naopak rozezní Šestá symfonie, kterou nastuduje slavná Berlínská filharmonie se svým šéfdirigentem sirem Simonem Rattlem.

Poslední Mahlerovo vokální dílo Píseň o zemi zazpívá mezzosopranistka Dagmar Pecková. Oblíbená česká pěvkyně tímto oslaví své životní jubileum a třicet let od zahájení kariéry.