Fenomenální třiašedesátiletý kytarista Carlos Santana se v rámci turné Universal Tone dnes vrátí do Prahy.

Kromě výběru největších hitů, nastřádaných za více než čtyřicetiletou kariéru, zahraje v O2 areně i převzaté skladby svých "kolegů - kytarových hrdinů".

Právě coververzím slavných "kytarových" písní totiž Santana věnoval nové album Guitar Heaven (Kytarové nebe).

Zpět k hard rocku

Koncem 60. let se Santana proslavil "latinizací" tvrdého rocku, jeho promísením se salsou a dalšími latinskoamerickými žánry. Poté měnil směr od jazz rocku k popu, vždy však s nezaměnitelnou latinskou příchutí. Nové album Guitar Heaven můžeme vnímat i jako návrat k rockovým kořenům.

Santana se rozhodl zařadit do svojí "hitparády riffů" písně od Rolling Stones, Cream, Led Zeppelin, AC/DC či Deep Purple.

Santanova volba coververzí si místy koleduje o vylámání zubů. Co nového může sofistikovaný, rozevlátý virtuos Santana udělat s notoricky známými, přímočarými riffy Back In Black od AC/DC či Smoke On The Water od "Párplů"?

Deska Guitar Heaven přesto nepůsobí jako zbytečná. Vyhrávkami, trylky a variacemi na původní riffy přetváří kytarista vybrané skladby do košatější, ryze "santanovské" podoby, aniž by je překombinoval a bral jim energii. Časté využívání afrokubánských polyrytmických vzorců není třeba zdůrazňovat, neboť je samozřejmostí.

Nadbytek kohoutů

Pokud už budí nahrávka nějaké podezření, pak podezření z populismu. Nejde o výběr notoricky známého repertoáru. Ten Santana obhájí tvrzením, že si chtěl zahrát skutečně "největší kytarovou klasiku všech dob", jak hlásá podtitul alba. Spíš se jedná o použití stejného triku jako na veleúspěšném albu Supernatural a následujících řadových deskách, kterým je přizvání plejády hvězdných hostů.

Hostující pěvci Joe Cocker, soulová diva India.Arie, Chris Cornell ze skupiny Soundgarden či Chester Bennington z Linkin Park jsou jako jednotlivci brilantní. Zvláště Cocker exceluje vHendrixově baladě Little Wing.

Ale pochopitelně všichni prozpěvují ve stylu každý ptáček, jiný sad. Soudržnost alba sice zajišťuje nezaměnitelná Santanova kytara, ale lépe by asi dopadlo nastudování písní s jednou stálou sestavou.

Návštěvníci koncertu se naštěstí s tímto "interpretačním rozptylem" nesetkají. Hlavními vokalisty "živé" sestavy Santana Bandu zůstávají Tony Lindsay, který se Santanou vystupuje střídavě od roku 1991, a od roku 2005 spolupracující Andy Vargas.

Mistr předělávek

Samotný fakt, že se Santana rozhodl vydat album coververzí, není nečekaný. Santana hrál převzaté písně vždy a většinou zajímavě. Už jeden z průlomových Santanových hitů Black Magic Woman (1970) byl předělávkou písně kapely Fleetwood Mac.

Předělávkou natolik zdařilou, že ji posluchači běžně považují za Santanovo vlastní dílko. O dalších Santanových evergreenech jako Oye Como Va (nahrávka "krále mamby" Tito Puente) či She's Not There (původně dílo The Zombies) nemluvě.

Ale platí i přísloví o mistru tesaři. Na albu Guitar Heaven se Santana utnul třeba v baladě While My Guitar Gently Weeps od The Beatles, kterou zabil přílišným patosem.

Do programu turné Universal Tone zařadil Santana ty zdařilejší z nových coververzí. I v Praze zřejmě zahraje Sunshine Of Your Love (Cream), Whole Lotta Love (Led Zeppelin) a Can't You Hear Me Knocking od Rolling Stones.

Na předchozích zastávkách turné zavzpomínal kytarista i na svoje jazz-rockové období, zazněla třeba úprava Coltraneovy klasiky A Love Supreme. Koncert tak připomene nejen Santanovu kariéru, ale s trochou nadsázky celou historii rockových výbojů od 60. let.