Ve studiu Sono v Nouzově u Prahy natočila své nové album skotská skupina Nazareth.

Kapela známá mezi rockovými fanoušky hity jako Love Hurts, Dream On či Now You're Messing With a Son of a Bitch strávila ve středočeské vesnici zhruba dva měsíce, práci dokončila na začátku října. Oznámil to zvukař, producent a spolumajitel studia Pavel Karlík.

"Členové kapely v Nouzově byli téměř celou dobu, jenom si občas vyjeli nakoupit do kladenského Teska nebo na výlet do Prahy. Někdy za nimi přijela nějaká návštěva, ale jinak po celou dobu tvrdě pracovali," uvedl Karlík, který se na nahrávce podílel jako zvukař.

Nazareth spolu s dvěma producenty dorazili do Nouzova s připravenými jedenácti novými písněmi, které zde natočili na zatím bezejmenné album. "Basák Pete Agnew se smál, že název alba obvykle vědí tak dvě hodiny předtím, než se začne tisknout jeho obal, ale poslední pracovní verze byla Big Dog, což je jedna z písní na té desce," podotkl Karlík.

Poslední album Nazareth z roku 2008 nese název The News. Novinka je podle Karlíka albem s rockovými aranžemi charakteristickými pro Nazareth, nechybějí typické balady, které dávají vyniknout chraplavému hlasu Dana McCaffertyho.

"Nazareth jsou po muzikantské stránce dobrá kapela, takže jsme vše točili naživo. Nejdříve se sešli v kuchyňce u studia, kde si při hraní vše ujasnili. Pak šli do studia, napoprvé nebo napodruhé to tam švihli, a bylo hotovo," popisoval práci slavné kapely Karlík.

Dodal, že přestože jsou členové skupiny už "velcí kluci", jsou ve velmi dobré formě včetně čtyřiašedesátiletého McCaffertyho. "Je to stále stejná natlakovaná zubní vrtačka," popsal jeho zpěv Karlík.

Celou kapelu pak označil za partu muzikantů bez hvězdných manýr. Na rozdíl například od Linking Park, kteří také před časem natáčeli ve studiu Sono, neměli ochranku. Zatímco třeba Julian Lennon, který v Nouzově natáčel část svého alba před pěti lety, zde pobýval do poslední chvíle inkognito, členové Nazareth se v místní restauraci, kam se chodili najíst, ochotně s každým fotili a vyhověli zájemcům o podpisy.

Nazareth se na podzim představí na několika koncertech v České republice, 18. listopadu zahrají v Brně, o den později v Třebíči a 20. listopadu se představí v Krnově. Jako speciální host na těchto koncertech vystoupí americký zpěvák a kytarista Geoff Tyson.

Studio Sono si vedle domácích kapel oblíbili i v zahraničí. Mimo jiné zde na podzim 2008 a na jaře 2009 z větší části vznikla nahrávka The Chair In The Doorway slavné americké kapely Living Colour. Natáčela se zde i Oscarem oceněná nahrávka Glena Hansarda a Markéty Irglové Falling Slowly.

"Nevěřím v nějakou reklamu. To, co otvírá studiu Sono dveře do světa, je skutečnost, že si muzikanti předávají dobré zkušenosti. Třeba takový Agnew po pár dnech prohlásil, že musí říct kapele Uriah Heep, jaké je tady dobré studio," řekl Karlík.

Související