Unikátní koncert skupiny Už jsme doma, který se uskuteční 26. listopadu v pražském Divadle Archa, je jednou z nejočekávanějších událostí 18. ročníku festivalu Alternativa.

Setkání hudebníků z různých zemí, jejichž muzika se nedá zařadit do jasně ohraničených žánrů, se uskuteční 20. až 27. listopadu v pražském Divadle Archa a na scéně klubu Kaštan. Festival zahájí přehlídka nových kapel s názvem Malá Alternativa.

Součástí oslavy čtvrtstoletí Už jsme doma v rámci Alternativy bude také křest knihy šéfa této skupiny Miroslava Wanka nazvané Máj. Skupina zahrajeme i několik písní, které na jejích koncertech nezazněly nejméně deset let.

Už jsme doma: Jassica (text pokračuje za videem)

Na koncertu Už jsme doma, který bude mít název název Pětadvacet na holou (1/4 S - to letí!) vystoupí originální harfenistky Zeena Parkinsové a Hélene Breschandová. Dále se na mimořádném koncertu představí multiinstrumentalisté Elliott Sharp a Franck Vigroux. Podle pořadatelů návštěvníky tohoto hudebního setkání čeká "brilantní hudební rozhovor mezi newyorskou a francouzskou alternativou, kolize akustické a elektronické hudby a křehký most mezi historií a současností avantgardy".

Mezi další hvězdy festivalu budou patřit hráč na trubku a zakladatel libanonské improvizační hudební scény Mazen Kerbaj, italské komorní těleso Harmonia Ensemble hrající skladby Franka Zappy či nový projekt Transmit bubeníka Tonyho Bucka.

Harmonia Ensemble: Dieci Danze Eretiche Erotiche #2 (text pokračuje za videem)

Berlínská undergroundová scéna z období před i po roce 1989 se zájemcům představí 25. listopadu, kdy v klubu Kaštan zahraje česko-německé hudební těleso Postmodern Orchestra tvořící instrumentální hudbu různých barev a obrazů od progresivního rocku, přes funk, folk až po skladby lyrického charakteru.

Součástí večera bude i koncert berlínské skupiny Hands Up - Excitement! a promítání dokumentu Hans im Glück baskytaristy, zpěváka, skladatele a kapelníka skupiny Hands Up - Excitement! Hanse Narva o jeho ironických bojích nejen proti komunistickému režimu, ale i proti demagogiím celého světa po pádu železné opony.

Festival se podle pořadatelů od počátku snaží mapovat tendence v okrajových žánrech bez stylového omezení v návaznosti na vývoj moderní hudby a zažité konvence. Jeho součástí bude i výstava fotografií Karla Šustera z festivalu Alternativa 2009 v čítárně Unijazzu a výstava fotografií hudebníků a skupiny 80. let Brněnská alternativa v klubu Kaštan.