Nové album s názvem De Generace pokřtila v neděli večer ve zcela zaplněném pražském Paláci Akropolis skupina Hudba Praha, která navazuje na Jasnou páku vzniklou v roce 1981 kolem kytaristy a skladatele Michala Ambrože.

První studiová deska po 14 letech od vydání nahrávky Divoký srdce měla mnoho kmotrů. Byli mezi nimi profesor konzervatoře Jiří Jirmal, hudebníci svázaní s historii kapely David Koller a Olin Nejezchleba i autoři obalu alba Karel Haloun a Luděk Kubík.

"Michal Ambrož u mne studoval kytaru, byl to dobrý žák, než se zvrhl. Ale je slyšet, že mu konzervatoř něco dala, dodnes mu fandím," uvedl Jirmal.

Kapela nejprve odehrála kompletní repertoár nové desky. Zazněly skladby jako Dívám se, Jinej svět, Uleť či Něco si kleklo. Skladbu Změna je život Ambrož s narážkou na poslední události na pražském magistrátu věnoval lidem z "Mafiánského náměstí".

Ve druhé části programu Hudba Praha nadšeným posluchačům nabídla zejména své starší hity.

Současnou sestavu kapely kromě Ambrože tvoří kytarista a zpěvák Vladimír Zatloukal, baskytarista Jiří Jelínek, saxofonisté Karel Malík a Vít Malinovský, bubeník Michael Šimůnek a zpěvačky Kristýna Peteříková a Alena Sudová.

Paralelně s Hudbou Praha působí také od roku 2008 obnovená Jasná páka, obě kapely se personálně prolínají, neboť v nich hrají Ambrož i Zatloukal. Ve zřídka vystupující Jasné páce hraje na bicí David Koller.

Hudbu Praha založil Ambrož v roce 1984, když její předchůdkyni, Jasné Páce, komunistický režim zakázal vystupování stejně jako řadě dalších kapel. Ambrož Jasnou páku přestavěl a použil tehdy hojně používaný trik - soubor přejmenoval.

Kapela se v roce 1996 odmlčela; o tři roky později se na hudební scénu vrátila. Na podzim roku 2006 oslavila kapela označovaná tou dobou Jasná páka/Hudba Praha 25. výročí založení a vstoupila do Beatové síně slávy.

Členové Hudby Praha Michal Ambrož (vlevo), Vítek Malinovský a Karel Malík při nedělním koncertu v pražském Paláci Akropolis.

Související