Členové souboru činohry Národního divadla (ND), mezi které patří Jiří Štěpnička, Vlasta Chramostová nebo Miroslav Donutil, si nepřejí spojení ND se Státní operou Praha (SOP) a obávají se přetvoření Stavovského divadla ve výhradně mozartovskou scénu. O takovýchto plánech ministerstva kultury (MK) požadují veřejnou diskusi za účasti přizvaných odborníků z oboru činohry. Uvádí se to v prohlášení, které v pondělí ČTK zaslal mluvčí činohry ND Tomáš Staňek.

Státní operu čeká rekonstrukce

O budoucnosti pražských operních scén chce ministerstvo rozhodnout ještě letos. Ministerstvo přitom podle svého náměstka Radka Zdráhala vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor. Budova Státní opery Praha je prý k tomuto účelu jednoznačně předurčena. Momentálně má svůj baletní a operní soubor nejen Státní opera, ale i Národní divadlo.

To, kdy by se měly přední pražské scény změnit, ovlivní délka a způsob rekonstrukce budovy SOP, která je v havarijním stavu. Podle prvních informací z odborného posouzení budovy vyplývá, že ani neexistuje žádná technická dokumentace.

Zdráhal tvrdí, že normám například neodpovídá vzduchotechnika, jevištní technologie ani točna. V jakém rozsahu se opravy budou provádět, bude ministerstvo vědět v březnu. S tím souvisí i návrh na celkovou investici a způsob provozu SOP během rekonstrukce. Ta by mohla podle odhadů začít počátkem příštího roku.

Konkurzy? Směšné!

Pokud by se scény sloučily, čekaly by zřejmě stovky umělců nové konkurzy. Předsedkyně umělecké rady a zástupkyně sólistů opery v Národním divadle Lenka Šmídová tvrdí, že konkurzy pro zasloužilé členy opery jsou směšné, protože již své kvality dokázali dlouholetou prací v divadle.

Kvality umělců by měla posuzovat externí komise. Zdráhal zatím nesdělil, kolika ze stovek zpěváků nebo hudebníků by se propouštění týkalo. Od reforem si MK slibuje úspory v řádu desítek milionů korun i zlepšení kvality repertoáru.

Šéf opery: Utrpí umělecká úroveň

Znepokojení nad vizemi o budoucnosti opery nedávno vyjádřila i Umělecká rada orchestru ND. V souvislosti s očekávaným spojením opery ND a SOP ukončí své působení 1. ledna 2012 ve funkci šéfa opery ND Jiří Heřman. "Nejsem přesvědčen, že reorganizaci lze zrealizovat v krátkém časovém horizontu bez dopadu na uměleckou úroveň," konstatoval Heřman v tiskové zprávě.

Mezi navrhovanými způsoby řešení situace je určit každému domu jeho umělecký program a každému přiřadit soubory, které v něm budou působit. Materiálu s názvem Koncepční model operního divadla v Praze zveřejnilo na svých stránkách MK minulý týden.

Související