Elton John vzdá při ceremoniálu uvádění nových hudebníků do rokenrolové Síně slávy čest svému dlouholetému idolu Leonu Russellovi, s nímž nedávno natočil album The Union. Za tuto kolekci písní mají podle agentury AP naději na získání hudební ceny Grammy.

Paul Simon se zhostí uvedení do Síně slávy Neila Diamonda, zatímco Neil Young uvede Toma Waitse. Rockera Alice Coopera, který v to prý doufal již dlouhá léta, nechá vstoupit do prestižní síně Rob Zombie. John Legend se zhostí Dr. Johna a Bette Midlerová v projevu ocení Darlene Loveovou.

Nadace rokenrolové Síně slávy byla založena v roce 1983 a za úkol si dala šířit slávu a osvětu o zakladatelích rokenrolu, podle ní nejpopulárnějšího hudebního směru v historii. U jejího zrodu stála malá skupina vlivných lidí z hudebního průmyslu v čele se zakladatelem a tehdejším šéfem hudebního vydavatelství Atlantic Records Ahmetem Ertegünem, rodákem z Istanbulu.

Vůbec první členové byli do Síně slávy uvedeni v lednu 1986 v New Yorku. Prvním členy se stali "praotcové" rokenrolu Chuck Berry, James Brown, Ray Charles, Sam Cooke, Fats Domino, Everly Brothers (Don Everly a Phil Everly), Buddy Holly, Jerry Lee Lewis, Little Richard a Elvis Presley.

O uvedení do Síně slávy rozhoduje mezinárodní výbor, v němž je více než 500 zástupců hudebního průmyslu. Každý rok se do hlavní kategorie Síně slávy dostane v průměru šestice hudebníků či skupin. Anketa je občas kritizována za to, že o zařazení do prestižního seznamu rozhoduje pouze uzavřená skupina lidí.

Budoucí členové rokenrolové Síně slávy ve videích: Tom Waits, Darlene Loveová, Dr. John, Alice Cooper, Leon Russell a Neil Diamond

Související