Herci Ben Stiller, Jude Law, Meryl Streepová a další známé osobnosti se nechali vyfotit do knihy, kterou připravuje herečka Kate Winsletová (na snímku). Ponese název The Golden Hat (Zlatý klobouk) a oscarová herečka jí chce podpořit léčbu autismu. Oznámilo to nakladatelství Simon&Schuster.

Hollywoodskou herečku inspiroval dokument o autismu, jenž loni vysílala televizní stanice HBO. Snímek, ke kterému namluvila komentář, vypráví o islandském chlapci s těžkou formou autismu, jemuž se nakonec podařilo s okolím navázat kontakt. Později začal psát básně.

Kniha kromě příběhu chlapcových literárních pokusů popisuje vztah Winsletové k jeho rodině. Název si herečka vypůjčila z jedné z básní, v níž chlapec popsal kouzelný klobouk, který mu pomáhá se dorozumět.

Více než dvě desítky celebrit Winsletová požádala, aby se nechaly vyfotit ve speciálním klobouku, který mezi nimi k tomu účelu koloval. Měly také sdělit, co by řekli, kdyby po letech mlčení najednou mohli mluvit.

V knize se tak objeví mimo jiné popová diva Christina Aguilera, herečka Julianne Mooreová nebo ruská tenistka Maria Šarapovová. Chybět nebudou ani lidé s diagnózou autismu.

Kniha má vyjít do konce roku. Výtěžek půjde ve prospěch hereččiny nadace na podporu boje proti autismu Zlatý klobouk.

Autismus je vrozené celoživotní postižení některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že člověk nerozumí zcela tomu, co vidí, slyší a prožívá. Objevuje se před třetím rokem věku. V některých oblastech autisté naprosto selhávají, v jiných ale mohou uspět.

Související