Budovatelský název 40 let poctivé práce! zvolil pro svůj výroční galakoncert populární písničkář Jan Burian. V neděli večer na něj pozval do pražského Divadla Archa řadu hostů. Například Jiřího Dědečka, se kterým letos sedmapadesátiletý hudebník koncem 70. let začínal, klávesistu Daniela Fikejze, s nímž nahrál své první sólové album Hodina duchů, Petra Skoumala, Dagmar Andrtovou-Voňkovou, Vlastislava Matouška, Jiřího Suchého a skupinu Republic of Two v níž hraje jeho syn Jiří.

Koncert se konal v místech, kde kdysi působil Burianův věhlasný otec – divadelník a skladatel Emil František Burian. Do listopadu 1989 pak scéna nesla jeho jméno. A to ji prý nazýval "hnusnou dírou U Rozvařilů", jak jeho syn prozradil.

Ztřeštěný večer

Nedělní vystoupení bylo pro Jana Buriana dokonce jubilejní, s pořadovým číslem 4000. I proto si je náležitě užíval. Nezamlčel, že k názvu večera se inspiroval transparenty z doby minulé. Jeho cílem nebylo udělat show, ale setkání slušných lidí, což se mu podle reakcí spřízněných duší v publiku dařilo.

"Bude to ztřeštěný večer," slíbil v úvodu a pak už začal zvát ty, s nimiž měl na jevišti něco společného. Jiří Dědeček mu k sobotním narozeninám věnoval sbírku svých sprostonárodních básní nazvanou Slizské písně, což oba inspirovalo k dávnému hitu Víno, ženy, zpěv.

"Když se pracovitý člověk, abstinent, nekuřák a vegetarián dožije tolika let, je to vždycky důvod k oslavám, " řekl další z hostů hudebník a skladatel Petr Skoumal.

S nadšením a energií

I po letech účinkování se Burian nezbavil pocitu, že má stále co říci, neopouští ho energie a nadšení. Jeho sólová diskografie čítá přes desítku titulů, zatím své poslední album s názvem Dvanáct druhů samoty vydal před rokem a stejně jako na předchozích deskách Dívčí válka a Muži jsou křehcí si k jeho natočení přizval zpěvačku Lenku Dusilovou. Na podzim hodlá se synem Jiřím vydat album s názvem Jak zestárnout.

Jan Burian proslul jako propagátor kontroverzního hesla Kopírování zachraňuje hudbu!, vydal přes deset knih a je autorem filmových dokumentů a televizním moderátorem. Sám také provází turisty při cestách do Dánska, na Island, do Chile či Portugalska.

Jan Burian...

...s Petrem Skoumalem

...s Jiřím Suchým

...s Jiřím Dědečkem

Související