Přímý přenos dnešního brněnského koncertu amerického zpěváka Bobbyho McFerrina odvysílá od 19 hodin Český rozhlas na stanici Vltava. McFerrinův koncert, který se v pětitisícové hale Vodova pro velký zájem publika opakuje i zítra, zahájí desátý ročník festivalu JazzFest Brno.

České publikum si výjimečného amerického vokalistu, který se obejde bez doprovodných hudebníků, velmi oblíbilo. Představení přidával při svých návštěvách Česka před třemi lety i před rokem.

Všichni lidé touží zpívat

McFerrin si při svých minulých koncertech zval tuzemské hosty. Zahráli i zazpívali si s ním Dan Bárta, Clarinet Factory, dětský sbor Boni pueri, experimentující vokalistka Ridina Ahmed, duo violoncellistek a zpěvaček Tara Fuki a mezinárodně uznávaná houslistka a zpěvačka Iva Bittová, která nyní žije ve Spojených státech.

Dnes a zítra se McFerrin, jehož hlas má rozsah čtyř oktáv a místy ho používá jako „perkusivní nástroj“, obejde bez hostů, ale ke zpěvu, stejně jako při minulých koncertech, chce vyzvat publikum.

Podle Marcely Hájkové z Českého rozhlasu McFerrin v Česku poprvé předvede svůj nejklasičtější, čistě sólový program. „Zpívajícím hostem mu tak bude výhradně obecenstvo. McFerrin totiž tvrdí, že 'všichni lidé podvědomě touží zpívat', a na svých koncertech se podle toho i chová,“ uvádí Hájková ke koncertu jedenašedesátiletého zpěváka, který už v osmdesátých letech sbíral jednu cenu Grammy za druhou a dodnes prodal na dvacet milionů kopií svých dosavadních čtrnácti sólových alb.

Vybraná společnost

JazzFest Brno bude pokračovat do 21. dubna a vystoupí na něm řada respektovaných zahraničních hudebníků. „Vysoce ceněná nová kapela basisty s českými předky Michael Formanek Quartet s úžasným klavíristou Craigem Tabornem, ruský saxofonista Dmitrij Baevsky v doprovodu kytarové legendy Joe Cohna, afroamerická zpěvačka Carla Cook, trio kytaristy Willa Bernarda, Mike Stern Band s guru fusion bicích Davem Wecklem a trio vynikajícího amerického bubeníka Dana Weisse,“ vypočítává dramaturg festivalu Vilém Spilka.

Podle něho zahraje na letošním ročníku JazzFestu také rekordní množství domácích kapel a hudebníků. Bude to „vybraná společnost tuzemských jazzmanů v čele s nejvýznamnějšími hybateli polistopadového jazzu u nás“, uvádí dramaturg.

Například kytarista David Dorůžka hrající běžně na světových pódiích vystoupí ve dvou kapelách, a to jako host švédských The Stoner a mezinárodního tria Tomáše Lišky s italským bandoneonistou Danielem Bonaventurou. Na festivalu se objeví také zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková a Dorota Barová s kapelou Vertigo Quintet či kapely Limbo a Face of the Bass nebo trio Roberta Balzara.

Související